Citat:
Ursprungligen postat av
Contemplater
Det började 2016, ett år innan metoo. Inte för att det bör spela någon roll när man förväntas försvara sitt land men inte kan berätta för sin mamma och pappa att någon psykopat försöker förstöra ens liv.
Du är väldigt dåligt påläst. Han försökte skydda sina föräldrar för alla anklagelser var ju skamfyllda.
Kan du läsa och förstå detta när det gäller metoo?
2017 i samband med att han skulle åka på utlandsmission till Afrika som han för första gången fick ett sms-meddelande från 072-numret. I det beskylldes han för att vara en våldtäktsman.
Han arbetade då åt försvarsmakten och blev helt panikslagen.
Han pratade med sin chef och berättade direkt om situationen så att om det skulle börja komma anklagelser utifrån hade man redan hört det från honom.
Han åkte på missionen och kom tillbaka i maj 2018.
"#metoo-rörelsen i Sverige drog igång i samband med Weinstein-affären 2017 och visade utbredningen av genusbaserat förtryck i hela samhället."