Hej! Cpufläkten till min laptop har varit på nedräkning ett bra tag, en massa missljud som kommit och gått.
Igår kväll under dygnets mest heliga timmar, sovande barn och egentid med Diablo 4 så rasade den helt. Började låta som en traktor och jag observera hur CPUn rusade uppåt i temperatur.
Testat googla efter vilken modell jag ska ha utav fläkten för att passa, utan lyckat resultat. Skrev till HP's chatsupport imorse och fick svar först 7h senare.
Supporten visste inte vad för komponenter som sitter i respektive dator. Bad dom kolla upp det eftersom de om någon bör ha tillgång till den informationen men icke, fick istället ett telefonnummer med callback funktion men ingen har försökt ringa mig.
Abstinensen blir allt grövre ju längre tiden går, vetandes att vännerna levlar ifrån mig och har gemenskapen som jag nu saknar.
Därför vänder jag mig till er, kära flashbackare, i hopp om att någon kanske där ute har koll på just HP och möjligtvis vet exakt vilken fläkt jag ska beställa?
Modell: HP Pavilion 15-dk9804no
HP'S egna modellbeteckning: 6WD71EA
Med hoppsamma hälsningar!