Citat:
Ursprungligen postat av
Dcman
Jaja, du använder dig av selektiv historia, som alltid när argumenten trutar. Jag kan kontra, men har gjorts så många gånger och då utan svar.
Palestina har inget existensberättigande alls rent juridiskt eller tekniskt enligt vad du åberopar FN och är och inget land i teknisk mening och det vet du med..
Däremot har de inte tillfört något alls till världen, mer än missär och elände precis som ryssarna, så nej. Ingen förståelse alls. Och försvinner Palestina som ord så är det ingen som saknar det.
Vi behöver inte mer diktaturer, terroriststater eller sånt mer. Det behöver bekämpas med all kraft vi har. Israel gör vad vi borde göra med många för länge sedan.
Men nu värderar vi inte liv utifrån vad de "tillfört världen". Palestinska barn förtjänar inte att dö, punkt. Det enda israelerna tillfört världen är investment banking och elektronisk komponenttillverkning. Det är helt irrelevant när det är krig, vet du.
Man får inte folkmörda minoriteter bara för att de inte "tillfört tillräckligt". Hitler ansåg att judarna inte tillförde något av värde för den etnisk tyska befolkningen, det betyder liksom inte att han hade moralisk rätt att göra vad han gjorde. Så kom inte hit och försök legitimera att judar har det. Nästa gång är det judarna igen som är på andra sidan.
Nu pratar vi om brott mot mänskligheten och Israels behandling av civilbefolkningen. Allt det där är sekundärt. Man kan inte försvara detta massmord mot palestinier, och samtidigt sitta med sin jävla ukrainska flagga, munblöja och prata om "demokrati". Det är så skenheligt och patetiskt.