Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-09-26, 14:03
  #13
Medlem
Vitiss avatar
Helt rätt.
Yasuragi är ett diskret ställe, med tysta avdelningar.
Flams och högljuddhet hör inte hemma där.
Det framgår redan i entrén; nonchalerar någon det ska vederbörande inte vistas där.
Citera
2023-09-26, 14:03
  #14
Medlem
Reverend.Camdens avatar
Låter märkligt. Den som varit på Hasseludden vet vad det är för ställe och det är verkligen inget slipsen på huvudet-anläggning.

Att bli kränkt för att man blir tillsagd att vara tyst på en tyst avdelning på ett spa där tystnad råder mitt i tysta skogen...

Borde väl vara Yasuragi som ska ersättas och inte någon kotlettfrisyr.
Citera
2023-09-26, 14:04
  #15
Medlem
vichy6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mr.korrekt
Jag är fullständigt häpen hur man kan tro att man ska vinna ett sådant här fall?

Är det en verklighetsfrånvaro eller inkompetens?

Låter mer som ett socialt experiment som testas i domstol. Kan tänka mig fnissandet i kulisserna. Tyvärr får det byrån att se oseriös ut.
Citera
2023-09-26, 14:06
  #16
Medlem
grungewhores avatar
Så, man befinner sig i en avdelning som är tyst avdelning och blir tillsagda på skarpen när de kacklar. Det klarar alltså inte dessa bräckliga snöflingor och avbryter själva vistelsen och stämmer badet för att man inte fick kackla på den tysta avdelningen?

Briljanta jurister i det sällskapet. Verkligen.
__________________
Senast redigerad av grungewhore 2023-09-26 kl. 14:12.
Citera
2023-09-26, 14:18
  #17
Medlem
Dumdrygs avatar
Det låter som att byrån trodde det var AW med bad och plask och inte förstod att det var ett spa för meditation och återhämtning.
Citera
2023-09-26, 14:22
  #18
Medlem
vichy6s avatar
Det finns särskilda avdelningar som är märkta med skylt ”Tyst avdelning” det är ok att prata på andra delar.
Citera
2023-09-26, 14:25
  #19
Medlem
Dumdrygs avatar
Men vad är det för byrå? Två personer, jur.kand och en assistent. Ingen är registrerad advokat.
Vad hände på spat? Klämde VD'n assistenten på tuttarna så det blev högljudd stämning?
Citera
2023-09-26, 14:28
  #20
Medlem
BekraftadNegers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RemExp1
Har någon blatte behandlat dig illa? Du verkar ha en agg mot just blattar. Berätta vad hände? Snodde han din tjej? Eller vad hände? Berätta

Nej men blatteradarn går igång när det handlar om personer som blir kränkta för helt orimliga saker. Sedan brukar blattar ha egenskapen att härja och skrika.

Citat:
Ursprungligen postat av mr.korrekt
Jag är fullständigt häpen hur man kan tro att man ska vinna ett sådant här fall?

Är det en verklighetsfrånvaro eller inkompetens?

Helt ofattbart.

Citat:
Ursprungligen postat av Dubbel.ankeborgare
Japp. Fel av mig. Jag föreställer mig Spasoje med en liten japansk badtunna på huvudet och en flaska medhavd slivovits i näven.

https://zakon.se/sv/hem/om-oss/

Alltså, är de endast två personer på firman? Helvete vad de måste härjat.
Citera
2023-09-26, 14:31
  #21
Medlem
"Psykisk misshandel"..haha dessa jurister kan verkligen trolla med orden.

Har inte mycket till övers för dessa parasiter som i mångt och mycket livnär sej på andra personers olycka.
Har själv blivit utsatt för detta, som dessutom är specialister på att salta redan höga arvoden..

Just denna firma verkar bestå av forna jugoslaver eller liknande.

De verkar fullständigt sakna konsekvenstänk utan stämmer så fort de kan känna sej minsta kränkta om man utgår från trådstarten.

https://www.google.com/url?sa=t&sour...8v5hieh_QFCGMa
__________________
Senast redigerad av hanenhen 2023-09-26 kl. 14:33. Anledning: stavfel
Citera
2023-09-26, 15:02
  #22
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stercorius
I Dagens Juridiks artikel här skrivs det om en en icke namngiven "juristbyrå" (d.v.s. inte en advokatbyrå) som stämt Yasuragi efter att de blivit tillsagda att vara tysta av en anställd på spat. Juristbyrån avbröt då sin vistelse i förtid och åkte hem.

Byrån menar att ”mycket obehagliga” händelser skett i hotellets japanska bad, då en person ur Yasuragis personal ”med en väldigt hög och auktoritär röst tillrättavisade hela auditoriet om att det var en tyst avdelning”. Vidare trodde juristbyrån först att personalen var "en badgäst som fått nervöst sammanbrott eller att någon ville utföra ett socialt experiment för att utforska hur mycket psykisk misshandel som kan tålas av människor som betalat flera tusen kronor för dyra badpaket".

Juristbyrån menade därmed att Yasuragi inte fullföljt sina avtalsförpliktelser och att köpet av vistelsen ska hävas till följd av att ett väsentligt fel föreligger. De ville därmed ha återbetalning av hela köpet och ersättning för tidsspillan (!) för tiden de varit där.

Nu har dom avkunnats av Stockholms tingsrätt och föga förvånande förlorade juristbyrån, då inget väsentligt fel förelegat. Enligt domstolen var det tydligt klargjort att badgäster skulle vara tysta på avdelningen som juristbyrån besökte. De ska därmed betala Yasuragis rättegångskostnader.

Så, vad är era åsikter om domen i målet? Gjorde tingsrätten rätt bedömning?

P.S. Om någon har lust att hämta ut domen och lägga upp får ni gärna göra det, då dessa juridiska tomterier är stor humor.

Skrattar inombords så jag svajar
Den här juristbyrån MÅSTE ju bara bli nominerad och vinna Flashbacks Darwin Awards (om den fortfarande finns).
Såna här lallare ska hålla sig jävligt långt borta från Yasuragi och liknande avkopplings-spa. Föreslår femkamp på Gröna Lund istället.

Uppenbarligen hade de aldrig varit där förut och uppenbarligen vet de inte att det är dit mellanchefer och VD'ar, och andra, åker för att hwila sina sköra bomullspsyken. Då ska det vara rest & relaxation, dvs TYST, SÄRSKILT på tyst avdelning (det finns andra platser på Yasuragi där man inte måste vara tyst).

Kan ni tänka er en större mardröm än att boka in er på dyra Yasuragi för att få hela vistelsen förstörd av ett gäng på after work? Vilket jävla helvete, ärligt talat!
Citera
2023-09-26, 15:07
  #23
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hanenhen
"Psykisk misshandel"..haha dessa jurister kan verkligen trolla med orden.

Har inte mycket till övers för dessa parasiter som i mångt och mycket livnär sej på andra personers olycka.
Har själv blivit utsatt för detta, som dessutom är specialister på att salta redan höga arvoden..

Just denna firma verkar bestå av forna jugoslaver eller liknande.

De verkar fullständigt sakna konsekvenstänk utan stämmer så fort de kan känna sej minsta kränkta om man utgår från trådstarten.

https://www.google.com/url?sa=t&sour...8v5hieh_QFCGMa
Jag har fått höra att om efternamn slutar på vic, sic, vec, sec, mec osv så är de kroater. (dvs vita, oftast blonda eller rödhåriga sydeuropeer)
__________________
Senast redigerad av LuluBrooksie 2023-09-26 kl. 15:12.
Citera
2023-09-26, 15:16
  #24
Medlem
Wajis avatar
Vilket jävla skitföretag detta Zakon AB verkar vara. Bara sprida runt att det är galna och inte ska ha några uppdrag. Sånt här blir jag förbannad på. Att de hade invandrarbakgrund och lättkränkta var under 1.00 i pengarna på.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback