Flashback bygger pepparkakshus!
  • 2
  • 3
2023-09-24, 08:59
  #25
Medlem
Låt oss titta på hur förlåtelse händer:
1) Någon gör nåt som dom ville göra.
2) Du blir förbannad för att dom gjorde det.
3) Eventuell förlåtelse.

Dom flesta tänker att 2 är utanför vår kontroll och därför måste vi jobba på 3 eftersom nästan ingen vill vara förbannad på nära och kära resten av livet.

Men vi kan titta på 2 lite mer detaljerat. Varför händer 2? Det händer inte alltid, och inte för alla. Så vad är grunden för att det ska hända?

Vi tittar på hur förbannelse uppstår:
1) Du förväntar dig att någon ska bete sig som du vill.
2) Dom gör inte det.
3) Du blir förbannad.

Så i själva verket så blev du förbannad för att du var så korkad att du förväntade dig att personen skulle bete sig som du vill. Men det vet vi väl ändå vid det här laget att folk beter sig precis som dom själva vill, och vi vet inte alltid vad andra vill. Det är alltså den som blir förbannad som förväntar sig något annat än vad verkligheten har att erbjuda.

Varför fjanta på om förlåtelse? Sluta förvänta dig konstiga saker från dina medmänniskor så slipper du bli förbannad från första början.
Citera
2023-09-24, 10:26
  #26
Avstängd
Talking-Donkeys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GhostofDemocracy
Låter jobbigt.
Lider med dig.
Men dina synder är förlåtna!
Glöm aldrig det!
Det är inte jobbigt.
När ångest ger sig påmind så loggar jag bara in på flashback och genast mår jag bra igen.
Citera
2023-10-02, 21:35
  #27
Medlem
Förlåtelse är väl lätt/svårt beroende på vem man är. Det sägs att man förlåter bara sig själv ändå, för att man ser det på det sättet. I dont know. Den andra blir fri ifrån skuldkänslor också.
__________________
Senast redigerad av Alva-zin 2023-10-02 kl. 21:39.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in