2024-01-28, 11:39
  #73
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av diseledvin
fantastiskt berättade du att du har skuldsanering nu

Det hade gått 5 år så den är över. Således var jag som vem som helst. Inga problem
Citera
2024-01-28, 19:12
  #74
Medlem
Fackmannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Esdorf19
Hur fort efter avslutad skuldsanering är anmärkningen borta?. Har hört att den kan sitta i ett tag efter att datumet passerat, alltså innan den släpps i registret.

Hur ser bankerna på en efter man avslutat en skuldsanering, får man lån som vem som helst, eller ligger det en i fatet att man haft en sanering. Om jag har 450000 i årslön, ser dom enbart min lön och min möjlighet att betala tillbaka, eller vägs det in att jag haft en sanering.

Frågar mest av nyfikenhet

På'ett igen bara!
Citera
2024-01-30, 17:25
  #75
Medlem
Okej när jag loggar in på min kreditkort står det att jag har hög kredit men loggar jag in på intrum inkasso ligger skulderna kvar fast min sanering avslutades 24/1 enligt dom kan det ta flera veckor
Citera
2024-11-18, 12:00
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Esdorf19
Varför ska jag inte ta ett lån och köpa en lägenhet för att jag haft en skuldsanering?. Ska jag gå runt och be om ursäkt när den är över eller ?. Ganska idiotiskt att inte göra det om du frågar mig
Vill man bli upprörd så ska man skriva något på Flashback! Haha!
Men jag har en fråga till dig. Vilka kriterier var det som gjorde att du fick på 3 år? Jag står mitt i processen men har inte fått slutgiltigt beslut och plan än. Men den är inledd.
Citera
2026-03-13, 21:20
  #77
Medlem
rex144s avatar
UC-score... borde vara mycket hög eftersom man har inte tagit några lån på 5 år.

I USA för att höja sin UC-score ska man skaffa flera kreditkort men inte utnyttja krediter och om man gör det då ska man alltid betala i tid och helst i en snabbare takt.
Då visar man banker att man är en bra kund som kommer låna mycket pengar och betala i tid.

Medan i Sverige ska man inte ha några lån och kreditupplysningar då får man hög UC-score.

Jag läste nånstans att banker har rätt att spara uppgifter om gamla kunder i 7.5 år innan de makuleras.
GDPR ? Det borde vara förbjudet att ha interna register på folk som är inte längre kunder hos de.
Sedan vet jag inte om tex. Swedbank byter info om dåliga kunder med Nordeea så som flygbolagen gör.
Citera
2026-03-13, 21:28
  #78
Medlem
rex144s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Esdorf19
Jag är lika kreditvärdig direkt efter en sanering som vem som helst med samma förutsättningar. Spärren måste bara släppa först och det kan ibland ta 1-2 veckor efter att datumet passerat

Problemet är att banker där så haft lån och misslyckats med att betala har dig kvar i sina register i 7.5 år eller ännu längre. Så du kan inte få lån i banker där du är svartlistad.
De flesta med stora skulder brukar har ha flera kreditkort och lån i många banker, det händer också att banker och finansbolag köper skulder som är svåra att driva in.
Så man kan vara svartlistad på många ställen utan att veta om det.

Man får hoppas på nya banker, under 5 år när man haft skuldsanering brukar det tillkomma några nya banker.
Citera
  • 6
  • 7

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in