Citat:
Ursprungligen postat av
hatademokraterna
Trump som leder stort just nu emot en desperat gubbfan Biden kommer bara att öka i dessa undersökningarna när han utsett sin VP.
Om inte Trump hinner bli juridiskt förhindrad att bli president igen, så förhindras han kanske av en Elvis-infarkt eller McConnell-stroke istället.
I vilket fall skulle Republikanerna hamna i chocktillstånd och sedan försvagas för minst ett årtionde framåt.
Ponerade scenarier skulle vara utmärkta för fred, regelefterlevnad, stabilitet och handeln i världen (bl.a. för att Ryssland & Kina lättare och rätteligen kan hållas i schack).
Nationalistiska, konservativa och isolationistiska strömningar (Trump+MAGA ex.vis) kan behövas hållas tillbaka ett antal år för att kontra de två ovan nämnda skurkstaterna maximalt effektivt.
Det är bara de två (Ryssland & Kina (+ deras största allierade)) som gynnas av den mer anarkistiska världsordning de eftersträvar. ⚠️