Citat:
Ursprungligen postat av
glajarn
Om du nu är så innihelvete snål som du säger så förstår jag inte varför du köpte en villa på 250 kvm? 😁
Nu vet jag iofs inte hur stor familj du har? Har du inte möjlighet att kunna elda med ved? Själv eldade jag varken vinter och det gör en jävla skillnad på elförbrukningen, visserligen bor jag betydligt mindre än dig ca 100 kvm. Den dyraste elräkningen jag hade förra vintern låg på 1600 kr så man ser vad det gör med tanke på vilka jävla elräkningar andra hade förra vintern.
Haha, ja det är en bra fråga. Det enkla svaret är att jag inte är själv i besluten om vilket hus som skulle köpas. Bodde tidigare i en nybyggd villa med frånluftsvärmepump och då var det trevligare att öppna elräkningarna.
Få familjer behöver 250 m2 uppvärmd yta men det var det huset som låg på just rätt ställe. Skrev lite högre upp om eldning, har stor täljstenspjäs installerad av tidigare ägare, men den är tyvärr dåligt placerad i huskroppen för att kunna få ut värmen. Jag kan lätt styra ner förbrukningen vilket vi gjorde i vintras men det är fan inte mysigt hemma då kvicksilvret sjunker.
Klart man kan börja leka med tanken på värmeförflyttare och allehanda lösningar men fan vet om det är rätt vägg att gå.