Citat:
Ursprungligen postat av
Giant Squid
Finns det inte en anledning till att man roterar / byter ut ledarskap efter en tidsperiod, typ 4 år. Annars riskerar det att bli för auktoritärt och geggigt. Typ Putin osv,.?
Borde man ha en tidsgräns för mods på FB?
Jag tycker inte att man kan jämföra ett diskussionsforum - där alla hjälper till oavlönat för ett högre syfte - med en autokrati. Även om båda har ett likartat styre, och där forumets admins är Putins motsvarighet på Flashback, så strävar vi efter helt olika saker.
Det finns moderatorer som varit aktiva i över 10 år och som gör ett helt fantastiskt arbete, och det finns de som slutar efter ganska kort tid. De krav som ställs på en moderator funkar inte för alla. Men lämpligheten beror inte nödvändigtvis på hur länge man varit moderator.
Att tvinga fram en tidsgräns skulle även tvinga fram att forumet administrerades på ett helt annat sätt. Att det inte var medlemmar som frivilligt hjälpte till, utan att modereringen istället ersattes av en grupp som mot betalning hanterade detta. Samma upplägg som flertalet andra sociala medier redan idag använder.
Varför? Därför att det inte finns ett tillräckligt stort underlag av lämpliga kandidater som skulle kunna bli moderatorer. Det handlar inte bara om att hitta medlemmar som uppfattas som lämpliga, och som inte kommer moderera efter egenintresse, utan också om att hitta medlemmar som har tiden och intresset av att hjälpa till.
Det finns historiskt ett flertal exempel på forum som har arkiverats pga att ingen vill moderera dem. Alternativet till arkivering vore att plocka in kandidater som vi anser kan vara direkt olämpliga. Om vi dessutom ställer kravet att man enbart får vara kvar en viss tid så skulle detta problem öka.
Jag håller med om att det finns fördelar med att rotera, men denna rotation finns redan idag. Även om den inte är så stor som den du efterfrågar. Vi har även moderatorer som är kvar en vissa tid, som slutar och senare återkommer, sedan slutar igen, och sedan återkommer ännu en gång. Vilket är en annan sorts rotation, som fortfarande är frivillig.
Det är vidare mycket att lära sig som ny moderator, så skulle vi ha ett krav på att ingen fick vara kvar i mer än fyra år så är risken stor att vi skulle få helt andra problem. Idag finns det de som kan referera till äldre tolkningar och kan hjälpa till på ett sätt som skulle vara mycket svårt om samtliga bara varit moderatorer i något eller några år.
En tredjedel av de befintliga moderatorerna har varit medlemmar i mindre än fyra år. Om vi införde en tidsgräns på max fyra år, så skulle två tredjedelar tvingas lämna omgående. Oavsett hur man väljer att lösa en sådan situation, så skulle detta enligt mig göra forumet betydligt sämre.
admin