Citat:
Ursprungligen postat av
AcchiaHe
"Förut" har tydligen lite bäring på "nu".
Det kan hända att Greta kommer att ducka i hopp om att det obekväma frågorna försvinner, vilket de troligen kommer att göra till sist. Hon kommer då iofs att ha tappat sin gloria, men kanske återfått ett riktigt liv, utanför rampljuset, utanför hetsen och utan folk som väntar på minsta lilla snedsteg.
Även nu kan Greta visa god omtanke och omsorg, när hon verkligen anstränger sig!
Vill man vara med i den politiska arenan, vilket Greta uppenbarligen har velat, blir man hårt granskad och analyserad.
Jag har förut rått Greta att ta några steg bakåt innan hon agerar i ett drev. Först skaffa sig Överblick, sedan tänk ut ett lämpligt Handlingssätt och till sist Utför detta, är de viktigaste gyllene ledorden i en krishantering.
Bäst är dock att Förebygga att man får sådana här globala drev mot sig, därför tryckte jag så hårt på Förebyggande åtgärder även för Gretas del!
Även för någon verkligt stark person är sådana här drev verkligt påfrestande och Greta är högkänslig. Hittills har hon dock sagt att hon velat fortsätta som en global större opinionsbildare. Annars skulle alla undra vart jag har tagit vägen, säger Greta skämtsamt!
Hon tillägger nu lite trotsigt, att hon tänker fortsätta att klimatdemonstrera varje fredag! Greta är bra på att kopiera flygblad i en fyrfärgskopiator, hennes händer gillar att vara sysselsatta.
Här rycker en känd klimatdebattör ut till Gretas försvar!
https://www.planetearthandbeyond.co/p/dont-listen-to-forbes-greta-thunbergs
"Don't Listen To Forbes, Greta Thunberg's Gaza Stance Is Needed!"
Denna länk är ett bemötande av den välkända internationella miljöjuristens angrepp på Greta, som jag tidigare länkade till.
https://www.forbes.com/sites/jonmcgowan/2023/10/25/greta-thunbergs-stand-with-gaza-is-a-problem-for-the-climate-change-movement/?sh=7cc40c18375c
"Greta Thunberg’s Stand With Gaza Is A Problem For The Climate Change Movement"
Luisa Neubauer tillägger i intervjun:
"Det faktum att Greta Thunberg inte sa något konkret om de judiska offren för massakern den 7 oktober gör mig besviken."
"Men redan innan Hamas attack mot Israel var situationen i Israel och Palestina kontroversiell i den gemensamma klimatskyddsrörelsen "Fridays for Future".
"Men vi bestämde oss ursprungligen för att inte oroa oss för den här frågan, så att vi kunde arbeta tillsammans."
Frågan är varför Greta valde, att inte respektera det tidigare beslutet att undvika Israel och Palestina för att motverka splittring i F4F!? Detta beslut som Luisa nu anger, var en helt naturlig lösning, då vi hade och har nationella nätverk från både Israel och Palestina i F4F International. Inbördeskrig är alltid det sämsta av alla krig!
https://www.welt.de/politik/deutschland/article248281142/Luisa-Neubauer-Dass-Greta-Thunberg-nichts-zu-den-juedischen-Opfern-gesagt-hat-enttaeuscht-mich.html