Citat:
Ursprungligen postat av
eldrattan
Hennes verk har visat sig framförallt på elräkningarna, omotiverade priser på plastpåsar, bovaer till pruttande kossor. Sveriges stolta bilmärke som har kört runt på våra vägar i 100 år är påväg att förpassas till ett historisk museum bredvid SAAB pga av ett miserabelt beslut att skrota deras världsledande dieselmotorer. Det är ett axplock bara. Listan kan fyllas på i all oändlighet.
Fast nu är det terrorism som gäller för hela slanten, så Hamas gör antagligen bakåtvolter borta i Gaza city nu när "navy-förstärkningen" är på väg.
Jag tror inte riktigt Greta förstår att Israel och judarna är inte riktigt som SosseMaggan här hemma i Svedala. Där det brukar bli ett pekfinger och sedan ett leende och klapp på rumpan och "aja baja, gör inte om det du gjort för 57:e gången igen". Israel kan nog få ordning på den vilsna tösen och vem vet, kanske hon aldrig någonsin mer vill framträda i massmedia igen efter fått känna på verkligheten litegrann.
Jag tror att saker som elräkningar, plastpåsar och liknande hade blivit dyrare oavsett om Greta engagerat sig eller inte.
Min känsla är att hon inte längre brinner för klimatfrågan på samma sätt. Det kanske började som en genuin passion i tonåren, men efterhand upptäckte hon att hennes engagemang gav både uppmärksamhet och pengar. Då blev det svårt att sluta. För att hålla sina följare intresserade och fortsätta få stöd måste hon hela tiden hitta på nya saker. Ju mer hon gör, desto större chans att hon behåller uppmärksamheten och donationerna. Om hon skulle upprepa samma budskap gång på gång skulle hennes följare tröttna, och då riskerar hon att stå där utan både stöd och synlighet – vilket i sin tur skulle innebära att hon måste ta ”vanliga” jobb som hon kanske ser som tråkiga.
Precis som i så mycket annat behöver hon därför hela tiden ta större risker och hitta mer spektakulära sätt att agera. Det är nog därför hon nu valt att resa till ett krigsdrabbat område – officiellt ”för klimatet och människorna”, men egentligen också för att hålla intresset vid liv. När vädret satte stopp för resan blev Barcelona nästa alternativ.
Lite likt hur ”sosse-Maggan” ofta klarat sig med böter, där fansen ändå betalar och till och med bidrar med ännu mer pengar, har Greta hittills sluppit större konsekvenser. Men ett fängelsestraff – särskilt i ett annat land – är knappast något hon skulle uppskatta.