Citat:
Ursprungligen postat av
Carex
Det är ett tag sedan man hörde något från Richard Jomshof; är han belagd med munkavle?
Han var mycket tydlig och kallade en spade för en spade.
Därtill är han intelligent.
Så intelligent är han inte. Han var i TV idag och debatterade mot Shekarabi. Det enda han babblade om var att allt minsann var att allt var sossarnas fel.
När Shekarabi konfronterade honom med varför de t.ex. utesluter satsningar på att stoppa rekryteringen av unga så bara fortsatte han med att allt var sossarnas fel. Något måste vara riktigt fel i den mannens huvud.
Det brukar inte gå så bra för repeterande papegojor i politiken. Det vet vi från historien. Kanske skulle Jomshof rannsaka sig själv någon gång istället för att leka besserwisser-papegoja.
Jomshof vet mycket väl vilket utveckling brottsligheten tog när SD var med och stödde beslutet om att avveckla polisutbildningar 2013 samtidigt som det fanns tendenser till att våldet ökade. SD kan väl inte varit helt omedvetna om att det pågick ett krig i Syrien heller då de visste att ett antal skulle söka asyl därifrån.
Med tanke på SD:s inställning till alla invandrare så fort de sätter foten i Sverige kan man ju tycka att de skulle tycka att fler poliser hade varit viktigt med konsekvenstänk är ju inte Sverigedemokraternas bästa gren om man säger så.