Enligt den här artikeln ska det vara fyra personer med kopplingar till DP. En av dom dömdes i augusti till fängelse i två år för grovt vapenbrott.
Citat:
I domen från augusti berättar en svensk polis att polisen samarbetat med Finland och spanat på Dödspatrullen i Sverige. Polisen berättar att namnet på 21-åringen dök upp i ett annat fall där flera personer kopplade till Dödspatrullen utreddes för grovt vapenbrott.
Citat:
Samma polis berättar enligt domen att mannen har tatueringar där det står ”guerra a morte”, vilket betyder krig till döden, och ”SK”, vilket ska betyda ”Shottaz killer”. Shottaz är namnet på ett annat gäng som Dödspatrullen under flera år krigat mot.
I domen redogör polisen för att Dödspatrullen fört stora mängder narkotika från egna odlingar i Spanien till Sverige, Finland, Polen och England.
Den andra satt häktad en vecka för skjutningen i Hjulsta sensommaren 2021.
Citat:
En annan av dem som nu misstänks för grovt narkotikabrott i Helsingfors är en 22-årig man som misstänktes för mord efter en uppmärksammad dödsskjutning i Hjulsta i augusti 2021.
Citat:
22-åringen häktades efter dödsskjutningen och misstänktes för mord, försök till mord och grovt vapenbrott men släpptes ur häktet efter en dryg vecka.
https://svenska.yle.fi/a/7-10043196
DN skriver också om den stora narkotikahärvan i Finland. En serbisk medborgare som dömdes till 5,5 års fängelse i september för grovt narkotikabrott i Malmö som transportör är också häktad.
https://www.dn.se/sverige/dodspatrul...lag-i-finland/