Citat:
Ursprungligen postat av
berenpxx
Skurkstaten har vunnit igen. Hade han varit där i tjänsten och blivit kidnappad, så hade jag kanske kunnat acceptera att Sverige slickar muslimröv, men inte när stolpskottet åker dit för nöjes skull.
Nu kommer dessutom stolpskottet att casha in. Blir säkert en föreläsningsturné och sedan en bok. Osmakligt och stötande är bara förnamnet.
Floderus borde definitivt veta bättre än att åka på en semesterresa till Iran under pågående reseavrådan för icke-nödvändiga resor från UD.
Floderus visste också att Iran brukar vilja utväxla fångar mot fängslade Iranier utomlands och att Nouri just då väntade på rättegång och dom i Sverige.
Att i det läget ”lägga upp sig” som en presumtiv utväxlingsbar gisslan var dumt, naivt och väldigt fel mot svenska skattebetalare. Just Floderus som EU-tjänsteman och mycket intresserad av Iran och iransk kultur borde naturligtvis varit klokare än åkt på semester till Iran just då.
Han borde både gratuleras men också ”tas i örat” framöver för hur dum han varit.
Bli av med jobbet som någon föreslog vore kanske rimligt. I vart fall borde han skämmas för hur dum han var.