Citat:
Ursprungligen postat av
101000111
Brukar inte är inte direkt samma sak som att man inte kan ha det. Finns det egentligen någon anledning mer än att de vill ha det så för att det är fördelaktigt för dem själva eller någon hänvisning till att så gör det privata näringslivet. Antingen har man något mer normalt eller så får man lära sig att leva med att en del av dem kommer att sitta på elefantkyrkogården och rulla tummarna för sin lön.
Om det hade varit politiska tillsättningar så hade det varit mer normalt om deras förordnanden hade följt med de ordinarie valen. Samtidigt är det inte något att sukta efter heller att alla skall anställas och återanställas eller avskedas varje gång det är riksdagsval.
Tanken var tidigare, och var, att dessa förordnanden skulle vara opolitiska och det gick bra så länge S hade stor majoritet i riksdagen samt alla sina föreningar man kunde påverka via.
När S blev utmanad och började förlora val så blev dom mer och mer politiska.
Alla dessa (alldeles för många) myndigheter är bra att skylla på om något inte fungerar och på så vis kunde framförallt S "hållas skadefri" i debatter.