Citat:
Ursprungligen postat av
XGP
Rött kött är det godaste köttet och används flitligt inom snabbmatsindustrin, framförallt till korvar o hamburgare. Att man då kunnat dra en koppling mellan cancer o konsumtion av rött kött bör därför inte vara förvånande.
Nej, men det är alltså då inte köttet som orsakar cancer eller andra sjukdomar, utan de friterade oljorna (oxidation), tillsatserna med mera.
Extraordinära utsagor kräver extraordinära bevis. De som förfäktar köttets farlighet har att i en RCT-studie, omfattande 1) personer under ickeprocessad karnivordiet och 2) kontrollgrupp, belägga sina påståenden.
Försökspersoner finns i stor mängd bland karnivorer, eftersom de har intresse av att slå ett slag för sin diet. Däremot finns INGET intresse från akademiskt håll, eftersom man inte vill se sina favoritteser om rött kött och mättat fett pulvriseras.