Citat:
Ursprungligen postat av
Kaellarspindel
Vilket skulle du säga är det läskigaste spel du har spelat klart?
Det är nog de gamla Resident Evil-spelen och Silent Hill 2. Sen hamnade jag i FPS-träsket, efter det blev det rpg och strategi. När jag sedan gick tillbaks till att testa skräck så hade jag inte kvar nerverna. Kanske det beror på att man har blivit bättre på att bygga upp stämningen i de nyare skräckspelen.
Jag har dock testat många "nyare" skräckspel för jag kan på nåt sätt inte hålla mig ifrån dom, det är lite som en drog. Men jag klarar knappt av att lira ens halva spelen innan jag slutar. Är tydligen skitkänslig för sånt idag. Klarar ändå av att se skräckfilm, men det är ju inte samma sak tycker jag.
Spelade Penumbra: Overture och Black Plague till hälften ungefär.
Likaså med Amnesia: The Dark Descent och Soma. Ville ha stämningen men pallade inte med den tillslut.
Det var ännu värre med Alien: Isolation. Stämningen var så fruktansvärd att jag slutade spela innan jag ens stötte på någon alien. Gömde mig i skåpen bara av att jag triggade igång mig själv.