Finns det i Stockholm eller annorstädes? Börjar bli trött på snabbmat med hår från håriga armar, snabbmat som dessutom gjort mig magsjuk två gånger. Nu senast fick jag en 150-grammare som stekts på ett stekbord där fisk hade tillagats innan utan att ha blivit rengjort emellan, burgaren smakade så klart fisk, varning för Sibylla i Gustavsberg!
Grillen på Norra bantorget drevs åtminstone tidigare av en svensk kille. Du måste ha haft otur, jag har aldrig fått hår i maten och aldrig blivit magsjuk oavsett ägare när jag har käkat på gatukök.
Dagens korvmoj är inte vad den har varit. Jag har länge letat efter stora,gyllenbruna och krispiga vårrullar.
Har inte funnit sådana hos någon korvmoj de senaste 20 åren.
Dessa var något helt annat än de små, mjuka och bleka som man idag får på asiatiska restauranger.
Har man tur kan man få fisk, men denna brukar bestå av en okänd fiskbit av lägsta kvalitet.
Dagens meny hos korvmojen består mest av hamburgare, kebab och falafel. Den här typen av snabbmat står mig upp i halsen.
Ska nästa vecka fira bröllopsdag med frugan och barnen med ett restaurang besök. Undrar med detta om ni har några tips på restauranger och pubar i och strax utanför Stockholm som ägs av svenskfödda eller skandinaver som också jobbar på dessa krogar? Inga lyxkrogar önskas, utan allt från sunkhak till strax över medelklassen.
Blir intressant och höra om det ens existerar något. 😂 Tacksam för svar! Mvh!
Tommy Myllimäkis nya Aira på Djurgården tänker jag gör ingen besviken.
Vid vackert väder underbar miljö så till vida att man kan sitta ute och höra på lite vågskvalp.
Och i övrigt är både Myllimäki och Djurgården alltid kvalitetssäkrade.