• 2
  • 3
2024-04-22, 08:55
  #25
Medlem
Är väl kineserna som säger att de från 2025 kommer att massproducera humanoider. Vi får se vad det landar i.
Citera
2024-05-03, 17:08
  #26
Medlem
DevilsDens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av yz44
Orsaken är helt enkelt att robotar utvecklas i första hand för industriella och militära ändamål.
Där finns inget behov av humanoida robotar, det praktiska får bestämma utformningen.


Militära var ordet.

Det finns ett behov av biologiska synteter, jag kan förklara varför.

Transhumanism…

Dom som har en militär inom en militär, regering inom en regering, har planerat att helt enkelt ta livet av människor via vaccin, krig etc för att implementera dessa synteter som jag kallar dom.

Vi har alltså biologiska synteter likt maskiner som vandrar ibland oss. Senast var det i Vatikanen Club Of Rome men dessa har förekommit.

När man möter denna så får man en konstig känsla, det finns inget hjärta, det är precis tomt. Det är något med dessa som är fel… dom är som någon sa till mig, som maskiner utan hjärta… då på spanska vilket många underrättelsetjänster vet så var jag i Spanien för många år sedan…


Det finns alltså biologiska synteter som varken har själ eller empati som vandrar ibland oss. Det är helt otroligt egentligen.
Citera
2024-05-25, 19:27
  #27
Medlem
DevilsDens avatar
Eftersom ämnet är viktigt så ber jag dom som vet men även är nyfikna att forska i ämnet.

Som jag skrev ovan har vi biologiska synteter i samhället idag. Det har även varit nån form av robot men jag är inte säker, iså fall en gammal modell.

Nån form av biologiska synteter finns alltså idag och ser ut precis som människor fast dom inte är det, dom har ingen själ.

När ja skriver detta så inser jag hur otroligt det låter men detta är fakta. Om det är någon som vet något om detta snälla gör din röst hörd, detta måste komma ut i ett bredare spektrum.

Kloning är en annan sak vi får se upp med, tekniken är skrämmande.

Så ja ber dom som söker sanningen att forska i detta ämne, det blir en dominoeffekt.
Citera
2024-12-20, 02:05
  #28
Medlem
Retropropagations avatar
Några sådana här, hade jag gärna sett marschera runt Drottningholm. Det hade säkert Kungen också...

https://www.bbc.com/news/articles/c30p16gn3pvo

Citat:
Trump's Mar-A-Lago

Boston Dynamics

Spot

Givetvis utrustade med eldkastare och elkstudsare...

Se gärna filmen en bit ner!
Citera
2024-12-27, 03:22
  #29
Medlem
Retropropagations avatar
Jag är inte lika optimistisk, men det närmar sig...

Min absoluta favorit är "Unitree B2-W quadruped robot with wheels"! Jag skådar framtidens fjällräddare med 80%-ig Stroh-rom i tunnan...

https://x.com/minchoi/status/1871603961700253769

Citat:
It's over.

Humanoid robots are no longer sci-fi.

Robots can now perform complex tasks all on their own. And they are becoming more autonomous, flexible, and adaptive.

10 wild examples:
Citat:
1. Boston Dynamics Atlas doing perfect flips

2. Tesla Optimus can go for a walk, slip and correct itself

3. Toyota CUE6 achieves Guinness World Record for "Longest basketball shot by a humanoid robot"

4. Figure 02 robots working at BMW production plant

5. Chinese company Pudu Robotics PUDU D9

6. Clone Robotics - Clone Alpha water-powered humanoid robot with synthetic organs and artificial muscles

7. @real_vaishak building a humanoid robot chef https://x.com/fdotinc/status/1867704...919369/video/1

8. PaXini with dextrous hand

9. Unitree B2-W quadruped robot with wheels

10. Gitamini cargo-carrying robot
Citera
2025-02-25, 17:06
  #30
Medlem
Hubotar gör bred entre på industrigolvet.

https://www.di.se/nyheter/humanoider...ndustrigolven/

Citat:
Humanoida robotar, med människoliknande form och funktion, är på väg att revolutionera industrin genom att kombinera avancerad AI med imponerande fingerfärdighet och finmotorik. Med aktörer som Tesla i spetsen väntas de snart bli en miljardmarknad.
Dvs man ser robotar som billigare i drift än människor. För vissa manuella jobb då.

Antingen får man utbilda sig eller så får man sänka lönekraven så man blir billigare än en robot.

Citat:
Det är kombinationen av den snabba AI-utvecklingen och utvecklingen av maskinell fingerfärdighet och finmotorik som är den främsta drivkraften. Multimodal AI gör det möjligt för humanoider att se, röra sig, kommunicera med människor, lära sig, förstå uppgifter och utföra dem. Utvecklingen av finmotoriken hos humanoida robotar har likaså gjort stora framsteg de senaste åren, särskilt när det gäller att efterlikna mänskliga händer och rörelser.
Både robotik och AI har gjort framsteg och kombinationen öppnar för människoliknande robotar som kan ta över enklare manuella arbetsuppgifter. Och programmeringshelvetet lindras av att dom kan lära sig.


Citat:
Det finns idag över 50 typer av humanoider under utveckling runt om i världen.
Mycket utvecklingsaktiviteter runt om i världen. Gissningsvis enbart privat sektor som investerar.

Citat:
I fabrikerna hos biltillverkarna BMW och Zeekr finns redan humanoida robotar delaktiga i produktionen.
Och på sina håll är detta redan verklighet. Det talar väl för att det inte bara är flum.


Citat:
Även på detta område har dock världens rikaste och idag också en av världens mäktigaste, Elon Musk, gått i bräschen. Hans Tesla är idag en av marknadsledarna inom humanoider tillsammans med en rad kinesiska robotföretag och underleverantörer.
Tesla (och boston dynamics ska man väl inte glömma) och ett gäng kineser då.
Var tog Japan vägen förresten? Dom skulle ju utveckla robotar för att klara minskande befolkning. Några framsteg där hör man inte direkt talas om.

Citat:
”Kombinationen av växande intelligens och ökad fingerfärdighet innebär att humanoider kan ersätta allt fler jobb. Om Elon Musks prognos om ett pris på 25 000 dollar för Teslas Optimus stämmer, skulle en återbetalningsperiod på 36 veckor vara möjlig med USA:s lägsta minimilöner”, konstaterar Citis analytiker.
Och detta är lite intressant. En payback tid på 36 veckor är ju inget att tveka om.
Troligen blir det mycket mer. I alla fall från början. Men det är troligen tillräckligt billigt för att många skall vilja försöka.

Citat:
JP Morgan tittar ytterligare lite längre fram och ser i en likaså färsk analys av industriautomation och robotik framför sig en total adresserbar marknad på 5 miljarder humanoida robotar. Investmentbanken ser dock humanoid robotik som en av de viktigaste drivkrafterna för innovation inom fabriksautomation redan nu.
Ca 5 miljoner hubotar ser man en marknad för. Sedan blir det då replacement efter det.
Men det lär väl ta 50 år eller så att leverera till nya kunder.

Här diskuterades bara robotar som arbetar i industri. Men jag skulle kunna tänka mig att hubotar som är girl friends och levererar sexuella tjänster kan bli stort. Det ingår kanske i de där 5 miljarderna hubotar.
Citera
2025-05-13, 17:44
  #31
Medlem
I en artikel från MIT Technology Reviews så vädras tveksamheter ifall vi ens kommer till att humanoida robotar sköter vardagliga sysslor. Rubriken är "Why the humanoid workforce is running late"

Kan läsas här för den som har omni-prenumeration: https://omniekonomi.se/darfor-drojer...obbet/a/qPgqXg

Bla sägs: "Humanoid hype is dividing frenzied investors from skeptical roboticists"
Och det ser vi här i forumet också.

Ett av skälen är:
En av anledningarna är rent teknisk. För att vara starka behöver humanoida robotar mycket energi. Och ju tyngre de blir desto mer energi går det åt, så de behöver helt enkelt laddas ofta. Och stora, tunga, relativt autonoma robotar med avancerade kunskaper väcker säkerhetsfrågor.


Citat:
it took more than 50 years to go from the first robotic arm ever to the millionth in production
Nämns i artikeln. Det är inte alltid det går så fort.Ett exempel som nämns är att en robotist ber roboten vattna en blomma. Det gör den. Sedan ber hon den vattna en människa. Det gör den också.
Omdömet är inte det bästa.


Citat:
Bank of America predicts wider adoption of these robots around the corner, with a billion humanoids at work by 2050.
Den prognosen avfärdar de som jobbar med robotforskning som "wildly off".

En del har robotfeber och tror att evig semester för dom är bakom dörren. Andra, de som jobbar med saken, är betydligt mer skeptiska till snabb progress.

--------------
För egen del tror jag att sex-robotar är det som folk skulle betala en hel del för. Borde kommer ett decennium innan en som vattnar blommorna.
Citera
2025-05-18, 13:39
  #32
Medlem
Vad är batteritiden på en humanoid robot ? Vart sitter batteriet ? De laddade aldrig T1000 i Terminator filmerna. Om de ska användas som soldater kan de inte gå i skogen i flera timmar utan laddning eller ?
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in