Citat:
Ursprungligen postat av
Anonym555
Problemet med att ha en självklar förrädare med i End Game är ju att det då kan vara en till förrädare med i End Game som man inte lyckats lista ut och att de lyckats lura nån idiot att de är trogna, och då gaddar dom tre ihop sig och röstar ut en själv först istället i End Game.
Vad händer förresten om det blir oavgjort i End Game röstningen och inte vill ändra sig? Ska det lottas fram vem som vinner då? Vore ju riktigt b.
Det var ju nästan så när Samir och Kaeli vann tredje säsongen.
Det vart oavgjort i första omröstningen då Skyttedal och Yan Jaa röstade på Samir.
Begriper fortfarande inte varför Skyttedal ändrade sin röst vid andra omröstningen.Hon skulle naturligtvis fortsatt att rösta på Samir.
Nu åkte hon själv ut omgången efter.Alla och hans mormor visste ju att Samir och Kaeli hade en pakt.
Angående att ha en observerad förrädare med sig i end game så beror ju detta på hur stor trovärdighet övriga spelare besitter som trogna.Råder osäkerhet kring detta så skall den klara förrädaren röstas ut lite innan endgame.