Citat:
Ursprungligen postat av
ArgusOne
Han har bra med cash så kan både betala sin biljett hem och leva bra där.
Vi gav han möjlighet att tjäna pengar och nu kan han återbetala oss genom att åka hem.
Hem? Han är liksom du själv född och uppvuxen här. Sverige är hans land. Men han har inte fulla medborgliga rättigheter. Han spelar fotboll men kan inte vara med och tävla. Eftersom han saknar de 4 sista siffrorna i sitt personnr. Han har sagt från början att det han önskar mest utav allt är att få uppehållstillstånd. Om det gick skulle han vilja köpa det. - Men det går ju inte.
Frågan här är väl varför familjen befinner sig här i Limbo under så lång tid? Eftersom det är fastställt att de kommer från Etiopien. Kanske är svaret detta.
Inbördeskriget i Etiopien är kanske världens just nu blodigaste konflikt. Kriget har pågått i drygt ett år och det verkar inte ta slut inom den närmaste tiden.
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/a...ass-och-varfor
Afrikas horn är inte bara drabbat av konflikter och blodiga krig utan även av fruktansvärd torka.
Torkan sägs bero på klimatförändringar.
Hungerkrisen på Afrikas horn är enorm. 23 miljoner människor lider av den värsta torkan på 40 år. Efter sex regnperioder i rad utan regn hotas barn och familjer av en svältkatastrof. Varje dag är en kamp för att överleva.
Efter sex regnperioder i rad utan regn hotas barn och familjer av en svältkatastrof. Varje dag är en kamp för att överleva. Oändliga konflikter. Vattenkällor sinar. Hela skördar har gått förlorade. 11 miljoner boskapsdjur har dött. Människor berövas på sin försörjning. Barn och familjer tvingas fly för att överleva. De har ingen chans.
På en av de längsta och allvarligaste torkarna någonsin syns inget slut i sikte.
https://www.sverigeforunhcr.se
Och så en annan sak som jag skulle vilja säga till alla avundsamma bortskämda människor i tråden.
Om vi så inte hade en enda invandrare i Sverige så skulle inte socialbidragen höjas.
De har alltid varit existensminimum dvs den minsta summan som en människa kan existera på.
Detta eftersom att den bidragssökande ska känna sig riktigt jävligt motiverad att ta vilket skitjobb som helst för att få ett drägligt liv. Så även om Sveriges stadskassa svämmade över av pengar skulle nivån på socialbidrag vara existensminimum. Jag tycker synd om alla människor som tvingas att leva på så låga bidrag.
Och då har svenskarna det mkt lättare att få jobb än invandrare som får praktikjobb år ut och in med lön i form av socialbidrag. Modernt slaveri.