Citat:
Ursprungligen postat av
Sven.Abdullahsson
Jag misstänker att även om medellivslängden var 1000 år så skulle det ändå finnas folk som säger att livet är kort. Om man utgår från livslängden hos andra däggdjur så är ett människoliv inte kort eftersom endast grönlandsvalar har längre livslängd (200 år). Så vad menar de som säger att livet är kort? Är de bara pappegojor som upprepar vad de hört andra säga utan att tänka om det är sant?
När man är liten och tittar på gamle morfar och hör honom berätta hur det var när han var liten tänker man att det dröjer eoner innan man själv är lika gammal och återstoden känns därför evig. När man sen växer upp och tifsuppfattningen förändras, ser vilka spår åren sätter och hur svårt det kan vara att hitta rätt i livet innan det är för sent, inser man hur kort det egentligen är. Innan man vet ordet av är man lika gammal som farsan eller gamle morfar.
Andra djur har inte förmåga att reflektera över livet på sammma sätt vi människor gör och andra arters livscykler ser helt annorlunda ut, så deras persoektiv är irrelevanta. Dessutom är tid ett väldigt relativt begrepp, i många bemärkelser.