2024-06-09, 14:51
  #397
Medlem
Masingas avatar
Försöker bara vinna poäng från folket. Han vet att de inte är politiker som bestämmer huruvida vi ska vara med i EU eller ej. Det är högre upp än politikernivå.
Citera
2024-06-09, 14:56
  #398
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Masinga
Försöker bara vinna poäng från folket. Han vet att de inte är politiker som bestämmer huruvida vi ska vara med i EU eller ej. Det är högre upp än politikernivå.
Brexit var politiskt eller vad menar du?
Citera
2024-06-09, 18:14
  #399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeSantis
Jimmie Åkesson skriver idag på Aftonbladet Debatt:

EU är på väg att bli en tvångströja för Sverige

https://www.aftonbladet.se/debatt/a/rlG2VR/jimmie-akesson-eu-ar-pa-vag-att-bli-en-tvangstroja

Utspelet har fått Liberalernas Johan Pehrson att rasa av ilska och han skriver på Twitter:

https://twitter.com/JohanPehrson/status/1653320513287081993

Vad tycker ni om utspelet? Har Åkesson rätt? Hur kommer detta att påverka SD:s relation till regeringen? Den relationen verkar, särskilt till Liberalerna, vara ansträngd.
Vad tycker ni om utspelet? Har Åkesson rätt? Hur kommer detta att påverka SD:s relation till regeringen? Den relationen verkar, särskilt till Liberalerna, vara ansträngd.[/quote]

Jo men Åkesson lovade redan ifjol att utvärdera EU-medlemsskapet och sedan dess har det varit tyst från honom och vid frågor har han sagt att SD vill vara kvar och ändra EU inifrån. Tills han idag inför EU-valet kommer med denna artikel. Känns inte särskilt trovärdigt. Jimmie och Johan är ju överens om att de håller ju bara på med "tjafs"..

Medtag ID och gå till din vallokal och rösta på ALTERNATIV FÖR SVERIGE och SWEXIT före kl 21 ikväll
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in