Citat:
Ursprungligen postat av IvanLendl
Jag har letat i flera år efter vitmakt av samma kaliber. Jag tror inte att det finns. Svenska nationalister verkar mest gilla uselt utförda "känslomässiga" ballader. Det finns inga nationalister som gillar snygg hardcore i Sverige. Däremot vet jag att i USA spelar Dietrich och Mieszko Helmet i pauserna:
https://www.youtube.com/watch?v=jBfygUiS50g
Nej, det är inte "nationalistisk musik" enligt de svenska definitionerna. Däremot är det musik amerikanska nationalister gillar. Precis som jag.
Nej, det är väl inte riktigt en stil som hör hemma hos den nationalistiska rörelsen, om man vill förenkla det.
Sen är det nog inte en så jättepopulär musikstil heller, rock och ballader verkar vara det som går hem mest i stugorna, oavsett om det har nån politiskt ståndpunkt eller inte. Jag är allätare när det kommer till musik, men vissa genrer är helt klart bättre än andra.
Låten du länkade på youtube, låter mest som fjortisrock, så det är nog inte så konstigt att det inte riktigt går hem. Sång som aldrig riktigt kommer igång med en sångare som ser ut som vilken fjortisidol som helst i princip.
Sen får man inte förglömma att Amerika och Sverige/Europa är två helt olika världar i princip, vad som är populärt här är det inte där borta och vice versa i mångt och mycket.
Var man till sitt, vissa lyssnar på nationalistisk hiphop, vilket aldrig skulle falla mig in, vissa lyssnar på hardcore och andra rock i alla dess former.