Citat:
Ursprungligen postat av
WTFSTHLM
Camilla Läckberg säger du, skulle kunna vara en granskning av litteraturprofilens framfart inom vården då? Hennes "Hedda Care" har väl varit i blåsväder ett tag?
Fast att Läckberg har ett vårdbolag som är i blåsväder lär ju inte vara något som faller under benämningen "makthavare i det litterära Sverige". Har hon någon makt i det litterära Sverige? Om man ska ha någon typ av verkshöjd i det litterära Sverige kan man ju inte vara en person som åker låtsaståg i TV och tror att Gävle ligger i inlandet.
Måhända att det blir fel ibland, rätt i vissa fall och säljer/sålde för miljoner. Men om hon nu är så framstående i det litterära Sverige förstår jag inte varför hon flamsar runt i andra sammanhang än att skriva sina böcker.
Jag tror inte det är Läckberg helt enkelt. Tror mer på hockeyspelarsurfaren Niclas Salomonsson. Har gått på Lundsberg som Guillio. Snabbspåret till att bli ett rövhål med accent.