Citat:
Ursprungligen postat av
MomsPlusSkatt
Nja du har ju de HMF liknande rekvisiten också i förslaget. Om de klagade på att de blivit portade specifikt för att agera likt vad som förbjuds inom HMF så är du hemma.
Du menar om de blivit portade för att de förnekat förintelsen? Att porta dem är ett brott mot FN:s mänskliga rättigheter, men då FN:s mänskliga rättigheter inte gäller i Sverige, trots att Sverige skrivit under dem, är det förstås möjligt att göra det. Man kan förstås lagligt porta dem för att de anser att negrer och vita är lika intelligenta, vilket inte heller är sant. Ska vi förbjuda människor att ljuga om det också?
Men frågan är även varför vi ska ha den här lagen. Den har aldrig behövts tidigare, så det kan inte vara ett problem att människor förnekar förintelsen. Som jag ser det, handlar det bara om att förtrycka de som anser det, för att man tycker illa om att de anser det.
Men kan man förtrycka deras åsikter, kan man förstås stifta nya lagar som förtycker dina åsikter.