Citat:
Ursprungligen postat av
Mondher
Jag tror att dom flesta människor betraktar tillvaron som något som finns istället för något dom bidragar till att skapa och det är ett stort fel som massorna gör. Det är inte sällan man pratar med någon och så hör man ordet "rätt" och "rättigheter" upprepas och man kan nästan tro att alla vet vad en rättighet är eller hur den bestäms. I själva verket har människor inga rättigheter än det som människor historiskt kommit överens om att det ska vara en rättighet.
Att t.ex alla anställda har rätt till en paus efter ett visst antal arbetade minuter är ju en rättighet bara för att det råkade kommas överens om mellan facken och arbetsgivarna någon gång men det gör inte den till en självklar rättighet som finns per se och som gäller för alla alltid. På så sätt kanske kan vi konstatera att inga rättigheter finns i verkligheten än det som människor kommit överens om och det är föränderligt.
En rättighet är väl en förlängning av lagar/moral. Är det fel att döda mig, har jag rätt att leva.
Det blir en rättighet som följer av det. Samma med förslava och diskriminera.
Men det är en relativt nytt sätt att se det, även om det funnits tidigare, som rätt att bedriva handel eller andra rättigheter makten har utfärdat. Egentligen en tillåtelse som har utfärdat, som rätt att bygga ett hus på en viss plats.
När det gäller mänskliga rättigheter idag, är det en följd av demokrati och moral. För att kunna ha demokrati måste man ha yttrandefrihet, åsiktsfrihet, organisationsfrihet o.s.v. Genom att stadfästa dem i lag, blir det rättigheter för alla medborgare. Så rättigheter skapas av makten genom lagar, regler eller tillstånd.
I verkligheten finns definitivt inga rättigheter, de existerar bara i våra huvuden, liksom moral och lagar. Överhuvudtaget är verkligheten en ganska karg plats. Där finns inga känslor, färger, ljud, smärta eller andra upplevelser. Bara varelser som genom sina sinnen, kan skapa upplevelser inom sig och därigenom uppleva verkligheten.