Citat:
Ursprungligen postat av
Nomdutilisateur
Troligtvis blir det så efter att domstolen sagt sitt, d.v.s om domstolen går emot de kinesiska kraven.
Jo, det är nog inte helt otroligt om MTR lämnar den svenska marknaden de kommande åren. Det har inte blivit som de tänkt sig här och de har ju gott om affärverksamheter på andra håll i världen där deras affärsidéer verka mer framgångsrika.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nomdutilisateur
Jodå, inställda avgångar och oregelbunden trafik försämrar säkerheten.
Lokföraren måste bara en sak och det göra sitt jobb och inte gå ut i strejk utan lov eftersom ansvaret ligger inte hos lokföraren att bedöma tekniken.
Den sista delen om vad lokföraren tycker är helt och hållet en objektiv syn som inte är relevant.
Som sagt, allt detta kunde ha lösts smidigt utan att lodisarna gick ut i en otillåten strejk, vilket fick MTR att svara med att stämma dem inför domstol.
Jag håller inte med om att inställda tåg och oregelbunden trafik försämrar säkerheten. Det får du motivera bättre. Menar du den allmänna säkerheten i samhället?
Lokförarna har ju förövrigt försökt att lösa frågan på flera olika sätt under lång tid. Då var det MTR som var osmidiga och inte ville ha någon gemensam lösning.
Citat:
Ursprungligen postat av
PedoJoeBiden
Lägg ner pendeltågen och börja om från början.
Allt för mycket problem, bättre att göra rätt från början.
En nystart med en helt ny operatör hade nog varit en god idé som välkomnats av de flesta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Gurknisse33
Ja det behövs verkligen en "great reset" i den branschen, det är för mycket fel för att åtgärda helt enkelt
Ja den svenska järnvägen är verkligen ett stort sorgebarn. Det är nästan så att jag ibland undrar om de som pratar om ett återförstatligande inte är inne på rätt väg.
Citat:
Ursprungligen postat av
george.sthlm
Lokförarna måste inse att dom inte sätter normer och regler om säkerheten. Myndigheter gör det.
Piloter sitter ju inte och kokar ihop nya och egna regler om flygsäkerhet, inte busschaufförer heller.
Annars har vi anarki.
Ta cykel på pendeln tex. OK på icke rusningstrafik. Skall lokförarna få ta egna beslut om säkerhet
och cykel. En risk ombord är det ju vid utrymning ? eller skall operatören och myndigheter bestämma ? Säkerheten främst ! Lokföraren bestämmer ! och tågvärden såklart.....
Lokförarna har inga problem med att myndigheter sätter regelverket för järnvägen. De har problem med att privata företag som MTR och politiker från Miljöpartiet försöker nagga dessa regler i kanten.
En lokförare eller tågvärd har förövrigt laglig rätt att avvisa resenärer som äventyrar säkerheten ombord t.ex genom att envisas med att blockera utrymningsvägar med sin cykel.