Citat:
Ursprungligen postat av
ALSGLOBAL
Enligt min erfarenhet så är det lite 50/50 att se om någon är livsstilskriminell (dvs lever på kriminalitet), ganska svårt att göra det bra om man skryter och inte går under radarn.
Wannabe-kriminella med fula kläder och dåligt vokabulär som gör kriminella handlingar men som lever på soc, är ju inte så svåra att peka ut, men hur lyckade är de?
Sen, vad är halvkriminell?
Med halvkriminell menar jag någon som t.ex. gör olika småbrott, som att stjäla i butiker, gör sig skyldig till olaga hot, men på en ganska banal nivå, har en tendens att bli aggressiv och vilja misshandla folk på fyllan, kör rattfull eller drogpåverkad eller odlar Cannabis i sin bostad. En person som umgås med kriminella men själv inte vågar göra något grövre, av rädsla för att åka dit.
Det jag tänker på är när du bara i förbifarten när du ser en person, anar att denne inte riktigt kan räknas till vanliga skötsamma svenssons. Denne har ett beteende eller en personlig stil, som får dig att ana att han inte är en riktigt hederlig person.