Citat:
Ursprungligen postat av
Pottkusk
Intressant att lyssna på Keating. Han belyser hur svårt det är idag att invadera ett land eller kontinent sjövägen/overseas. Under WW2 kunde USA/AU/UK förflytta stora trupper över Atlanten till Normandie i skydd av dimma och mörker. Det hade inte varit genomförbart idag. Nu finns effektiva radar som blixtsnabbt upptäcker trupprörelser över havet och det går att destruera fienden med träffsäkra långdistansmissiler långt innan de hinner landstiga. Samma gäller för övrigt även flyget.
Kina lär därför knappast ge sig på Australien och de lär också få det ganska svårt att invadera Taiwan.
Det får mig osökt att tänka på hur bra det är för Sverige att vi har Östersjön mellan oss och Ryssland.
Om trupperna väl har tagit sig in på vårt territorium får vi en svår sits jämfört med att kunna "skalskydda" innan de tagit sig hit.
Jag funderar samtidigt över hur sjutton USA ska kunna lyckas att transportera stora trupper till Europa om det blir "hot war" mellan NATO och Ryssland?
Har du sett några av jänkarnas nya filmer om vad det är för typ som rekryteras in till reguljära armén?
Blivit till ett skämt på forum som tiktok, Twitter etc. Orkar inte leta upp nu. Men samhall skulle göra det bättre. Utan att överdriva.
Dom har enorma problem att rekrytera av en rad skäl vi kan lämna därhän just nu, mycket missnöje mot transterrorn & "antivita" attityder tex
Med detta sagt har dom så klart bra SOF och andra förband.
Blir det hett krig är väl tanken att slänga in de polska drängarna och lura in lismande svennebonnläpp i någon utstuderad fälla i Baltikum. Sina egna gubbar kommer man försöka spara på så gott det går, inte allra minst för minska backlashen av förluster på hemmafronten.
Kistor hem är aldrig bra nyheter, på mer än ett sätt.
Tror jänkarnas främsta mål är Kina och ej Ryssland. Därför kommer man inte offra mer än "lend & lease" som betalas tillbaka via EU pengar av Ukraina sjukt nog. Och intel osv. Lite special styrkor och annat.
Men feta striden kommer vara mot Kina för det är dom som utmanar USA ekonomiskt.
Hur den utformar sig är en annan fråga. Kanske Australien får en vettigare regering på plats när det är dags. Och då har man "bara" slängt 250 miljarder USD i sjön och inget annat.