Citat:
Kreml erkänner inte Internationella brottmålsdomstolen i Haags rättsskipning. Det säger talespersonen Dmitrij Peskov, enligt den ryska statliga nyhetsbyrån Tass.
Microsoft News
Detta kommer resultera att om Ryssland ej lämnar ut på häktningsorder, så kommer Putin själv stå ansvarig för detta. Han kommer endast kunna röra sig mot länder så som:
- Nordkorea
- Kina
Skulle han åka till ett annat valfritt land, som erkänner domstolen i Haag, så blir han arrestrerad.
Fråga:
Varför är Ryssland så benägen att verkligen förstöra för sig själva igenom att ständigt trampa i skiten?
Detta är lite bra, verkligen inte bra....för Ryssland. Snart blir Ryssland ett sådant där skurkland som lever på att lura andra länder ekonomiskt och fuskar i exakt allt, och inte bara sport.
Snälla...kan något förklara för mig varför Ryssland är så kasst?