Citat:
Ursprungligen postat av
Bleppe_Bf
Annie Lööf var inbjuden till Bilderberggruppen 2017.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Bilderberggruppen
https://www.varldenidag.se/nyheter/a...ligt-elitmote/
Vad man faktiskt talar om där är ju såklart hemligt, men man gör väl upp regi så att alla de stora spelarna skall dribbla bollen åt samma håll. Det är inte vem som helst som blir inbjuden och väl där är det inte grisfest som står på dagordningen.
Politiker lever dock på förtroende och kan hon inte bli folkvald så kan hon iaf bli lobbyist.
Jag säger inte att 1 person = 1 röst. Snarare att $1000 = 1 röst.
Jag ser konspirationer (men kallar dom inte så) och kan troligtvis förutspå på nått ungefär hur samhället och världen kommer att se ut 2100. Jag alltid fått hyfsat rätt.
Att bara vissa blir inbjudna säger sig självt och att inte media "får" rapportera är givet när viktiga och kanske ibland svåra beslut/avvägningar behöver diskuteras.
SD utgav sig för att vilja stoppa flyktingar till Sverige. Istället gjorde de om vill göra Sverige till ett ofritt kontrollsamhälle. Allt för att ytterliga inringa och förslava människor tillsammans med högerpolitik.
Men det ligger inte - och här kommer skillnad - någon medveten agenda bakom allt detta och mycket annat, utan det fortsätter steg för steg i symbios med media som skapar "landskap i folks huvuden" för att därefter korrigera hysterin med mer lagar och populism.
Till sist har marknadskrafterna/de många egenintressena vunnit och både land och folk är splittrat.
Det är ingen konspiration utan helt enkelt bara så den ofrånkomligt egoistiska människan (allt liv) fungerar. Besides, apart from that it's all anyway completely deterministic. Så när Annie Lööf går på sina Bilderbergemöten så måste hon förstå att hennes makt är lika liten som din och min, nämligen exakt noll.