Citat:
Ursprungligen postat av ambalamps
Drar upp en 4 år gammal tråd med skit i det. Det här med egodöd verkar jävligt spännande, men är det obehagligt? Och hur mycket svamp/syra måste man ta för att uppleva detta?
Det låter ju som att man uppnår ett tillstånd som kan jämföras med livet efter detta, att man bara existerar liksom. Man är varken svart eller vit, man eller kvinna, man är ingen människa helt enkelt. Man finns bara i nuet, precis som en sten som funnits på jorden i 10 miljarder år..
Man ska nog ha jävligt klart för sig att droger inte "ger" något utan bara förändrar din uppfattning av intrycken (de fem sinnena) och dina tankemönster blir förändrade. Alltså är du egentligen som mest fullkomlig när du är helt ren från droger.
Det är lätt att glorifiera droger och tro att de "öppnar portar" till något nytt och magiskt, egentligen handlar det bara om att du "förgiftar" din hjärna och rubbar vad vi skulle kunna kalla logisk struktur och ordning.
Visserligen finns det säkert många individer som kan "utvecklas" genom droger, troligen genom att exempelvis "reducera" hämningar som håller kvar individen i en viss "livssyn". I det läget tar fortfarande drogen (hämningar) och ger egentligen inget, bara släpper dina "bojor" en stund.
"Egodöd" skulle således kunna vara ett läge där du ur din uppfattningsvinkel inte längre kan uppfatta världen som den är, pga. att du är så drogad att du helt enkelt inte är kapabel att existera mentalt. Ganska tragiskt egentligen, men samtidigt är det jävligt skönt att "lämna" verkligheten ett tag (förståeligt).
Kom bara ihåg att allt har ett pris och du betalar det på sätt och vis med din kropp/själ och därmed är det troligen det dyraste du har som du "dealar" med. Be careful out there!