2023-09-28, 09:08
  #613
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Akrypterad
SLUTLIGT BESLUT (avskrivning) - Första
ekobrottskammaren i Stockholm, Ekobrottsmyndigheten,

Va? Det låter som att Jeanette återkallar sin stämning?
Citera
2023-09-28, 09:19
  #614
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herbert.Spencer
Va? Det låter som att Jeanette återkallar sin stämning?
Troligtvis någon sammanblandning med något gammalt. Denna förskingring prövas ju av tingsrätten nu.
Citera
2023-09-28, 10:36
  #615
Medlem
Krickedixans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av litesliten
Hemlösa kan väl knappast bli bestulna på miljoner. För de äger väl inga ?

Jämför med det färska fallet i Haninge.
https://www.mitti.se/nyheter/familjer-riskerar-bli-bostadslosa-nar-camping-toms-6.3.172519.c1b35e99f6


Hej å hå…. Inga hemlösa har blivit bestulna.
Tror ditt inlägg är menat som lite roligt….
Det finns sjukt många hemlösa i Stockholm
Enormt många fler än de på campingen i Haninge.
Citera
2023-09-28, 14:28
  #616
Medlem
Snart på ett härbärge nära dig. Det blir en tuff övergång.
Citera
2023-09-28, 15:00
  #617
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grunch
Snart på ett härbärge nära dig. Det blir en tuff övergång.

Knappst. Som framgår tidigare i tråden har Nina troligtvis det väl förspänt ekonomiskt tack vare arvet från fadern. Hon borde fortfarande ligga på plus även inräknat skulder efter gamla konkurser och misslyckade projekt.
Citera
2023-09-28, 16:30
  #618
Medlem
Det är inte de stora inkomsterna som utan de små utgifterna och om man har det väl förspänt så förskingrar man väl inte men det kostar väl på om man vill vara på topp på Östermalm. Det måste finnas en anledning och det måste vara penningknipa.
Citera
2023-09-28, 16:53
  #619
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Smilla24
Hon är manipulativ och nacisit hon vet hur hon få en person göra som hon vill, deras svaga punketer. Vid din sida hon visste vad Nina gjorde jaennette är beroende av shopping att inreda byta och spenderar insamling pengar till mycket sådant, hon visste Nina gjorde tog en lön på 30 tusen och jaennette på 40 tusen , och hon som va I köket på gården i början minns inte? Utnyttjat den personen enormt mycket, i köket för sina personliga ärende den personen va guld värd men vad jag har hört att hon gick i väggen och fick inget av vid din sida, om ni frågar jeanette så undviker hon att svara på dessa frågor, hon har inte sagt något på sina media sidor hon skrivit i boken för att tjäna pengar på andras liv , tror ni allt är sant? Nu är så upplivad av bokmässan , hon tror hon skrivit en guld bok så egen kär är hon. Varför skriver aldrig utgifter och inträde på vad som ekonomisk Vid Din Sida tar in och ut? Nej aldrig hennes Instagram är full av henne själv ,kolla i hennes hem inredning möbler soffor mattor lampor och allt annat byter hela tiden det är pengar som går. Lätt skriva ut en faktura typ en soffa matta och intestar den till Vid Din Sida ingen av alla som skänker pengar tänker ej så långt bara en stor ekonomisk fördel för att leva och spendera på hotell på sina resor ingen som frågar hur allt går till? Visst hjälper hon men hon styr ett företag och använder sina pensionärer till sin fördel , shopping på deras butik snart öppnar hon något boende så klart måste hon få ut ekonomisk för sin egen del och för sin nya husmor som hon utnyttjar på alla vis men detta får lön boende och andra har ställt upp i månader inget får dom. Volontärerna pratar mycket om ditan och datan allt handlar om pengar att synas , hjälper man behöver man inte markera detta hela tiden. Nu är boken boken hela tiden herregud hon känner sig Super Star. Nina har säkert fifflat med fakturor men inte bara till sin fördel eller???
Du var allt en riktigt rolig lirare du. Sättet du skriver på är verkligen lustigt. Är lite James Joyce över det. Korta sinnesbilder som flimmrar förbi.
Citera
2023-09-28, 16:59
  #620
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av drajjan
Det är inte de stora inkomsterna som utan de små utgifterna och om man har det väl förspänt så förskingrar man väl inte men det kostar väl på om man vill vara på topp på Östermalm. Det måste finnas en anledning och det måste vara penningknipa.
Ja, kronisk penningknipa uppenbarligen. Fadern avled ganska nyligen, var god för 20-30 miljoner, bostadsrätten och stället på Öland inräknat. Nina hade tydligen inte tid att vänta på arvet från pappan som aldrig behagade att dö. Plundringen av Vid Din Sida ägde rum medan fadern fortfarande var i livet.
Citera
2023-09-28, 17:11
  #621
Medlem
Hon började sno lite här och där i samband med Cuckoo, tydligen. Hon verkar ha hållit på och blåst lite leverantörer här och lite personal där i 20 års tid
Citera
2023-09-28, 21:07
  #622
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Sickmyduck
Leva ett falskt överklass-liv genom stulna pengar från hemlösa. Snacka om total dekadens.

Det är väl bättre att pengarna hamnar någonstans där de ger något meningsfullt.
Citera
2023-09-28, 21:47
  #623
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av SomaliaKickers46
Det är väl bättre att pengarna hamnar någonstans där de ger något meningsfullt.

Inget meningsfullt med att en kärring ska spendera dem.
Citera
2023-09-28, 22:52
  #624
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DecolonizeEurope
Du var allt en riktigt rolig lirare du. Sättet du skriver på är verkligen lustigt. Är lite James Joyce över det. Korta sinnesbilder som flimmrar förbi.
Riktigt komplimang tackar.

Inget skvaller snackade jag känner en person som blev utnyttjat av Vid Din Sida. Som gick i väggen och blev sjuk som idag försöker komma upp som människa.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in