Citat:
Ursprungligen postat av
gk13adam
Om vi ska vara nogräknade så var det dråp och inte mord. Krogbråk med kniv som slutade med en död person.
Magnus Nordenmark hade ingen kniv, bara Jacques Wallner. Kan knappast kalla det för "krogbråk" då Wallner och hans sällskap jagade Nordenmark, du borde kalla det för avrättning snarare. Dock har du rätt i att Wallner dömdes för dråp och fick ett alldeles för lågt straff, borde dömts för mord.
Mordet skedde utanför Berns restauranger i centrala Stockholm och föregicks av att Wallner och hans sällskap utmed gatan jagat Nordenmark.
Jakten utmynnade i att Nordenmark tillfogades fem knivhugg, av Wallners medhavda kniv, varav minst ett var dödande. Den fega mördaren Wallner högg den försvarslösa Nordenmark i ryggen bakom en container.
Jacques Wallner borde dömts för mord och fått livstids fängelse men istället fick han bara sex års fängelse som sedan sänktes till bara ett år och sex månaders fängelse.
Läs domen
här.
Ett annat grymt mord jag minns var Sturebymordet, mordet på Therese Johansson Rojo.
(FB) 16-årig flicka MÖRDAD av jämnåriga (Läs sammanfattningen i första inlägget /Mod)
Citat:
Ursprungligen postat av
FlowerPowerKatten
Han heter numera Tim Törnberg. Tror att han bor i Norge och verkar enligt Facebook ha bildat familj.