Det här var en oväntad utveckling...
https://www.gp.se/nyheter/göteborg/k...an-1.107901888
Citat:
Klart: Kommunen får inte köpa Odinsskolan
Göteborgs stad går miste om chansen att köpa Odinsskolan. Nu är det klart att ABF istället säljer till fastighetsbolaget Hemsö.
Citat:
Enligt Hemsö är köpeskillingen 170 miljoner kronor. Tillträde sker i början av nästa år. Byggnaden får bara användas för skolverksamhet, men vem som kommer att hyra in sig där är inte klart.
Det verkar som att "liberalernas" ledare i Göteborg -- Robert Hannah -- har överlistat sossarna. Istället för att skattebetalarna i Göteborg skulle stoppa in 150 MSEK i sossarnas krigrskassa, är det nu pensionärer i hela Sverige som stoppar in 170 MSEK.
Man kan inte låta bli att undra vem som kommer att hyra Odinskolan av Hemsö. Skolan är ju som bekant olämplig för undervisning, vilket givetvis gör att Göteborgs Stad inte kommer att hyra den.