Medeltempen skulle först behöva gå ner 2 grader så att vi ett klimat som i mitten av 1800-talet.
Våren: dagsmeja i mars, brunt gräs som först i slutet av april blir grönt, stora tempskillnader mellan dag o natt i maj. En varm vår varje tionde år, fem kalla vårar på tio år, resten i en tioårsperiod normala vårar för 1850.
Sommaren: sval juni med järnnätter, 15-20C vid midsommar, en högsommarvecka i juli kring 25C, 15-20C i augusti med frost i slutet av månaden. En varm sommar varje tionde år med 30C, fem svala med max 25C på tioårsperiod resten normala för 1850.
Hösten: garanti på frostnätter i september, klart med tempsvängningar nattodag. Oktober kommer vintern i övre Norrland, svampväder i söder. November fuktig, grå, kall och disig med vinterutbrott.
Vintern: i mitten av december har hela landet snö, isarna lägger sig, i norr redan -40C, -20C i Mälardalen, -5C i Skåne varvat med töperioder. I januari är det slutjafsat! I norr för kallt för att snöa, isen har lagt sig på Östersjön, -50C i norr, -30C Mälardalen, -20C Skåne. Februari mildare med nya snöfall.
På tio år är sju vintrar kalla, två vintrar normala, en vinter varm. Varje år är princip en isvinter då man kan gå över till Finland, Danmark och Tyskland!
/SS
__________________
Senast redigerad av SlagenSvensk 2023-01-07 kl. 22:27.