Citat:
Ursprungligen postat av
KaptenBeirut
Såg en artikel om Margaux Dietz och jösses vad hon ser ut. Hur hon kan influera någon alls gällande yttre skönhet blev ett enigma.
https://www.aftonbladet.se/nojesblad...e-videon-i-svt
Man kan ju sminka upp i princip vem som helst se snygg ut. Man kan t.o.m. sminka någon se vidrig ut (välj valfri film, ex. Charlize Theron i filmen Monster).
Det är ju vida känt att falsk marknadsföring på nätet med vem man faktiskt är, det är, tja, falskt. Att påstå sig vara egenföretagare med miljoner på banken, posera med ett foto som inte är från idag istället 20 år gammalt och ljuga man har högt uppsatta kontakter inom filmbranschen, det går ju bort direkt.
Varför är det så allmänt accepterat då någon får gå runt med smink, när samma person kan se ut som ett rent 100-årigt ras så fort sminket är avtvättat?
Det är inte sminket, Dietz dränker bilderna i filter och letar säkert timtal efter perfekt ljus och poser. Hon ser inget speciellt ut vara sig med eller utan smink. Gammal och rynkig, tunnhårig. Vilket är helt okej, det värsta verkar vara att hon är rejält dum i huvudet också som utnyttjar sitt eget barn till att begå spektakulärt vedervärdiga handlingar för några extra klick på sociala medier. Givetvis klarar hon inte heller av att bara rakt be om ursäkt för sitt beteende, nej hon bara måste måla ut sig själv som offer och dra till med årtiondets sämsta efterhandskonstruktion. Kärringen är inte klok.