Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2006-07-17, 15:31
  #1
Medlem
Shadors avatar
Tjena. Det är så att jag hade tänkt att skriva ett CV nu. Men jag ärlite osäker på hur/vad jag ska skriva. Är det någon som har lite tips på vad som ska inkluderas i detta? Kanske rentav finns en bra mall som någon skulle kunna länka till =)

Låter kanske dumt, man ska ju skriva bra saker om sig själv o dyl. Men jag skulle helst vilja att mitt CV inte såg så amatörmässigt ut. Kanske är vissa saker som låter bra men man ska undvika o skriva mm.

//
Shador
Citera
2006-07-19, 17:14
  #2
Medlem
Lite tråkigt att en sådan här tråd inte fått svar från de som lyckats formulera CV så att det tilltalar en arbetsgivare. Det är ju trots allt ett problem som många sitter med antar jag.

Jag slutade själv nyligen gymnasiet och kan därför inte hjälpa dig. Men med min brist på kontakter att 'få' jobb av får jag söka på hederlig väg. Därför är jag också i behov av hjälp.

Vad ska man ta med i ett CV, hur lägger man snyggast upp det. Vad kan man ha med i ett personligt brev. Vad ska man INTE ha med?

Ursäkta om jag lånade tråden lite, men som arbetslös i desperat behov av lite pengar så tycker jag inte det var mer än rätt
Citera
2006-07-19, 17:58
  #3
Medlem
Det finns många likadana trådar om detta så jag orkar inte skriva en gång till
Citera
2006-07-19, 18:18
  #4
Medlem
eggshellss avatar
www.cv-guiden.se
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback