Citat:
Ursprungligen postat av
Mickey-D
Nej, det är alla som har röstat på (S), (MP), (C) och (V) som ska vara utan el och värme. Dessa partier har förstört vårt fungerande elsystem med vattenkraft i norr och kärnkraft i söder. Hur kan man vara så dum att man tror att landets elförsörjning kan förlita sig på sol och vind som inte ger någon energi alls när den mest behövs. Motivet bakom är en föreställning om en annalkande klimatkris som inte existerar. Nu får vi importera brunkolsel från Polen och Tyskand för att inte frysa ihjäl. Vad säger klimatnördarna nu?
https://www.tn.se/naringsliv/24056/e...i-vagguttagen/
Ni måste lära er historien bakom Sverige beslut gällande kärnkraften! Först och främst har vi röstat för kärnkraften i gång i tiden, på 80-talet resultatet blev att kärnkraften skulle avvecklas!
När Reinfeldt 2015 satt i regeringen så röstades det med hjälp av S och MP att vi skulle ta bort kärnkraften till 2023. Redan 2018 insåg borgarna sitt misstag och försökte förlänga fristen för kärnkraft detta röstades dock ner av S Mp och C varav inga investeringar i kärnkraften gjorts sen besluten har tagits av förklarliga skäl!
Det är alltså inte bara MP fel eller sossarna eller M utan möjligtvis SD som alltid röstat mot förslaget att avveckla kärnkraften!
Alla i Sverige är skyldiga till utvecklingen som skett iaf de som hade rösträtt när det begav sig! Det tragiska är att hur många vetenskapliga eller fältstudier som än gjorts och som pekar på samma sak att i ett land geografiskt som Sverige ligger går det inte att endast köra med sol eller vind energi för att täcka behovet vintertid...!
Men det verkar hopplöst att få in i huvudet på folk, men antar att det har delvis med.den grönavåg som svept in Sverige och troligtvis har/kommer skada Sveriges levnadsstandard för fler generationer framåt...!