Citat:
Ursprungligen postat av
HMBPTOLEMAJOW
Jag har bestämt mig för att sätta samman en egen meny som är olika rätter från olika år på nobelmiddagen.
Just nu ser mina alternativ ut som följer, det blir en kombination av dessa:
Förrätt:
1. Kalvconsommé med ostsnittar
2. Gravad röding med blomkålsterrine, Kalixlöjrom och dillmajonnäs
3. Piggvar och kammussla med växter från havet, brynt smör och löjrom
Huvudrätt:
1. Örtstekt kronhjortsfilé med ragu på björksopp, zucchini och bacon, svartvinbärsås och potatisbakelse
3. Murkelfärserad pärlhöna med ragu på Karl Johansvamp, bondbönor, pumpa och haricots verts, serveras med potatisterrin och svampsås
4. Örtbakad lammrygg med olivglaserade grönsaker, potatis- och jordärtskockspuré samt portvinssås
5. Pocherad piggvar med ostron, tryffel och vitvinssås
6. Färserad oxfilé med tryffelsås
Efterrätt:
1. Ananasparfait på mandel- och kanelbotten med karamelliserad ananassallad, smaksatt med mynta
2. Trilogi på körsbär med pistageklädd mascarpone och svart körsbärssorbet
3. Kryddglass med ananassorbet, kompott på ananas och passionsfrukt
Är det några som skulle passa extra bra ihop? Andra tankar?
Kalvconsommé känns mer som en del i en större meny. Med bara tre rätter blir det lite futtigt, men jag skulle kunna tänka mig den tillsammans med en av de andra förrätterna i en 4-rätters meny.
Både rödingen och piggvaren är bra alternativ. Rödingen innebär nog mindre stress i köket.
Piggvaren går bort som huvudrätt i och med att det blir fisk till förrätt. Pärlhönan har nog störst impfaktor, men samtidigt är inte pärlhöna jättegott. Jag skulle ha valt kronhjorten.
Ananasparfait med karamelliserad ananassallad verkar lite överdrivet. Vill du absolut ha ananas så gå på 3;an istället. Jag skulle ha valt 2:an.