Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-05-04, 07:37
  #4921
Medlem
Enterprises avatar
Jag tror mycket står på spel i kvällens match mellan Norrköping och Hammarby. Jag gissar att Norrköping vinner detta, men om Hammarby vinner så är det ett styrkebesked. Förloraren får nog rikta in sig på att harva i mitten i år.
Citera
2023-05-04, 07:42
  #4922
Medlem
trazkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Free12
Den är bra och den är hyfsat bred vad det visat sig men den är inte på MFF:s nivå.

Malmö kommer bli bättre i sommar medans Häcken kommer behöva prioritera. Ska man sälja spelare och få bra betalt när dom är i form eller ska man behålla och hoppas på det bästa? Blev så jävla irriterad över att Djurgården satsa så hårt på ECL förra året istället för att gå för guld när man har chansen och då få chans på CL. Häcken kommer förmodligen göra samma sak om dom ryker i CL med en trupp som inte klarar av det.

Allt talar för att Malmö tar guld. MFF har en trupp som är byggd för Europaspel men har nu inget Europaspel vilket gör att dom kan leka hem Allsvenskan.
Grejen är att det blir färre och färre positioner där MFF har lika bra spelare som Häcken nu när Larsen och Fridriksson exploderar. Två spelare som tidigare var våra svaga kort men nu är helt grymma.

Målvakt och central anfallare är bättre i MFF. Det är allt nu.
Citera
2023-05-04, 07:50
  #4923
Medlem
trazkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Steff83
Häcken har en bra och bred trupp. Förstår inte riktigt det. Dom har ju varit mycket skadedrabbade såhär i inledningen.

Däremot. Det som talar för Malmö framförallt är att dom slipper Europaspel och kan koncentrera sig helt på Allsvenskan i kombination med bredden i truppen. Och att dom inte lär ha någon större omsättning i truppen i sommar till skillnad mot bla Häcken. Och sen mot hösten uppkommer på det Europaspel under hösten för Häcken vilket blir något helt nytt med så många matcher. Dom lär kvalificera sig för åtminstone Conference Leagues gruppspel. Truppen kommer bli hårt prövad iaf.

Kan verkligen inte något hot mot MFF i längden denna säsong.

Det här med omsättning i truppen. Vi lär sälja Sadiq i sommar och kanske en spelare till. Men vi visar nu hur bra vi är utan att ens ta in någon ny ersättare för honom. Vad händer med våran trupp om vi får in 60-70 miljoner kronor där vi kanske lägger hälften på nya spelare? Vi såg ju vad Martin gjorde med pengarna vi fick för Wålemark. Knappast så att vi blev sämre trots att vi sålde våran klart bästa spelare..

Min enda farhåga är att vi slösar massa pengar på en kall Jeremejeff och flyttar ut Benie på en kant.
__________________
Senast redigerad av trazke 2023-05-04 kl. 08:01.
Citera
2023-05-04, 07:58
  #4924
Medlem
trazkes avatar
Det är alltså rätt goda chanser att BP är bäst i Sthlm efter kvällens matcher.

Helt bisarrt.
Citera
2023-05-04, 08:07
  #4925
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Det är alltså rätt goda chanser att BP är bäst i Sthlm efter kvällens matcher.

Helt bisarrt.
Nej de har faktiskt spelar bra,Olof har nåt kul på g där
Citera
2023-05-04, 08:40
  #4926
Medlem
trazkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av drhasch81
Nej de har faktiskt spelar bra,Olof har nåt kul på g där
Tror ändå dom saknar sista spetsen både i offensiv och defensiv egentligen.
Citera
2023-05-04, 08:42
  #4927
Medlem
trazkes avatar
Dubbel-Lars vill inget hellre än att stanna kvar i Häcken. Rätt kul att höra från en sådan het spelare som inte lär sakna intresse från Europa.

Bara lös Martin! Helst en permanent övergång, kosta vad det kosta vill! En het distansskytt är ett fint verktyg att ha i en redan ostoppbar offensiv.
__________________
Senast redigerad av trazke 2023-05-04 kl. 08:44.
Citera
2023-05-04, 09:09
  #4928
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Tror ändå dom saknar sista spetsen både i offensiv och defensiv egentligen.
Jo detta kommer ej hålla i längden,men de har en ide som passar deras material,och Olof får ut max av det.kan de få till 2-3stabila värvningar bör de klara kontraktet
Citera
2023-05-04, 09:16
  #4929
Medlem
Bosse och Djurgården kommer värva och få "saker"hända i sommar...
Citera
2023-05-04, 09:23
  #4930
Medlem
cokehyenas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av drhasch81
Bosse och Djurgården kommer värva och få "saker"hända i sommar...
Nu blir ni stressade, va?
Citera
2023-05-04, 09:26
  #4931
Medlem
trazkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cokehyena
Nu blir ni stressade, va?
Kämpa Kukräven! Kämpa Kukräven!

Hoppas du inte har alltför ont i rumpan idag.
Citera
2023-05-04, 09:27
  #4932
Medlem
bananjuices avatar
Hoppas vädret hinner vända så man kan få lite pissregn att ackompanjera stryket Peking kommer att ge oss.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback