Citat:
Ursprungligen postat av
beaver_se
Det är lite blandat vad de har för tyfoner idag, den i AB artikel är en gammal sort, nyare har plasttrattar som är lätta att skruva av och dessa brukar ungdomar sno, fick stopp på stölderna i Hjällbo (invandrarområde) efter att ha börjat smeta in dem med lagerfett

.
Sen finns lite nyare anläggningar som drivs med batterier, och saknar tryckluftstankar. Tex den som finns nedanför stigbergstorget ner mot majorna (göteborg).
Då var det väl förmodligen den nyare varianten han tog. För enbart en gammal tuta får man ju inte mycket ljud i utan kompressor.
Citat:
Ursprungligen postat av
beaver_se
Sen kan man undrar vad polisens mål är när de hellre jagar skiten ur ägare till A-traktorer istället för att jaga de där skjutgalna barnen i ghettona som faktiskt är en större fara för människor än en stulen tyfon...
Polisen har ju hatat dom i alla tider. Sen har det väl inte blivit bättre av att dom är tillplattad från alla håll och kan ta ut frustrationen på etniska svenskar från arbetarklassen helt utan risk för diskussioner om profilering/diskriminering etc.
Sen är det ju mycket politik i det här också. Bla har ju akademikerna använt a-traktor ungarnas påstådda brottslighet som slagträ för att relativisera invandrarbrottsligheten.
Det passar även bra för journalist-akademiker-överklassen i deras övergripande mål att beskriva svensken på landsbygden som lite kocko eftersom mycket av antiglobalismen kommer där i från. Enklare att pränta in bilden av att folk är dumma i huvudet och inte förstår än att behöva bemöta argument sakligt.
Jag kan inte se så många andra skäl till att media går all in så fort en a-traktor ägare lagt av en fis. Att dom kör för fort är ju så klart bekymmersamt men det finns även en annan övergripande agenda att dammsuga landet på a-traktor-nytt.
Och det är ju som vanligt väldigt tacksamt att skapa dom bilderna eftersom många av landets övriga akademiker står redo som flåsande hundar efter att slicka i sig något nytt PK-påbud som dom kan backa upp till 100% för att profilera sig som lite bättre och dessutom har noll insyn i a-traktorsvängen.
Lite som den här lojala etablissemangs-kämpen:
Citat:
Ursprungligen postat av
Glödskal
Jag trodde sådana här brott klarades upp lokalt i Norrland.
1: Snuten åker hem till snorungens hus, skäller ut ungens alkoholiserade farsa inför farsans fru (som snuten knullat när de var yngre) och tar med sig tutan.
2: Pissfull Fyllefar, rasande över förnedringen, slår sonen (igen) inför sonens vänner. En bedrövlig scen där sonen börjar gråta 10 minuter in i misshandeln.
3: En blåslagen, märkart tystare, snorunge infinner sig på snutens kusins gård för att gräva ned slaktavfall från tjuvjakt som betalning för skippad lagföring.
4: Problemet löst. Snorungens vänner diskuterar aldrig misshandeln, men fruktar att snorungen är bög som gråter på fyllan och rycker till när någon höjer rösten.
Bättre du börjar som krönikör på Aftonbladet i stället. Tror folk här inne börjar förstå lite för mycket vad det handlar om för att lajka ditt inlägg.
Citat:
Ursprungligen postat av
StojanVlatkovich
Jag är realist och kan läsa av personer och situationer till skillnad mot folk med outvecklade hjärnor.
Nja jag tror faktiskt risken är större att du läser av dom här ungarna fel än att det skulle vara speciellt vanligt att dom går runt och drar nycklar längs sidan på bilar.
Citat:
Ursprungligen postat av
BravoTeam
Var är föräldrarna och deras jävla ansvar?
Det går naturligtvis inte att ifrågasätta hela föräldraskapet utifrån en enskild händelse.
Och ser man till totalen kan det lika gärna vittna om gott föräldraskap att en ungdom tar ut svängarna lite, det ligger liksom i ungdomens natur.
En stor del av landets terapimottagningarna hålls sysselsatta av massa väluppfostrade akademiker i 40-50års åldern, av just den sort som aldrig tagit en tuta, som brakat ihop mentalt efter att dom insett att dom ägnat hela sina liv åt att bli styrda av och försöka infria förväntningar från föräldrar som nu inte längre finns i livet. Som sitter och gråter över insikten att hela livet gått upp i rök utan att få ha tagit ut svängarna och gjort något man själv ville. Det är så klart en avsevärt större brist i föräldraskapet att ens vuxna barn inte kan hantera livet än att en 16åring gjort lite hyss.
Så det är inte alls säkert att den där grejen att vara en liten bror-duktig när man växer upp är vinnarkonceptet och det ultimata beviset på lyckat föräldraskap i långa loppet.
Och i ett större perspektiv är det sista det här landet behöver mer av så är det väluppfostrade små artighetsmaskiner som alltid säger och gör det förväntade.
Det är fortfarande trots allt en tuta vi pratar om. Inte landets guldreserv eller försvarshemligheter.