Citat:
Ursprungligen postat av
Dick109
Det skulle vara intressant att ta del av den. Var hittar du sådan statistik ?
/Dick
"Johan Strandroth, Vägverket Konsult, som gjort en specialstudie av lastbilsolyckorna.
Han har bland annat djupanalyserat 140 av dödsolyckorna med tung lastbil under de två senaste åren (2006–2007). Strandroth kommer att delta med sin undersökning i de årliga trafiksäkerhetsdagarna i Tylösand som inleds idag.
Av alla dödsolyckor med en lastbil inblandad beror ungefär hälften på möten med personbilar och oftast har lastbilen varit passiv och blivit påkörd. Samma slutsats drar försäkringsbolaget Trygg-Hansa i en analys av de 36 dödsolyckorna med lastbil som utretts där senaste tre åren.
–De flesta olyckor beror på att den mötande personbilisten överskridit hastighetsbegränsningarna, tappat kontrollen och kommit över i fel körfält, säger Kjell Rytterström, skadeförebyggare hos Trygg-Hansa."
https://www.svd.se/a/6a17d397-6866-3499-8576-b2f811477c90/lastbilar-bakom-manga-olyckor