Citat:
Ursprungligen postat av
trickydick
Citat:
Ursprungligen postat av
Markberedning
Ja, alla som hade kännedom om detta måste avgå. Men det vill dom inte att göra för dom förstår inte att det är fel att veta och inte agera. Det säger en hel del om hur de som styr kommunen tänker.
Ett exempel från verkligheten: På ett allmänt möte mellan politiker och allmänheten så svarade en förtroendevald politiker på en direkt fråga om varför dom inte gjorde uppföljningar på hur en direktör inom kommunen skötte sitt jobb och utförde det som politikerna beslutade om med "Jag har inget ansvar, jag är bara politiker".
Hon förstod alltså ingenting av varför hon satt med i den styrelsen. Skrämmande.
Beror vilken position personerna har. Att alla ska avgå nu är förhastat. Låt en utredning komma fram till vad som har hänt.
Att politik inte tar ansvar är för att de aldrig haft ett arbete. De vet inte vad ansvar är för de kan smita från ansvaret konstant.
Ser att SD i Sundsvall har värvat högstadieelever att skriva deras fb inlägg. Vilket jävla skämt till text, vet de själva bad de skriver? Är det bara gymnasieelever som företräder SD där? Apropå aldrig ha haft ett arbete.
SD börjar bli mer sossar än sossarna själva. De gör allt för att komma till makten och ljuger hela vägen dit allt för pengarnas skull. Att de skulle sluta med sosseriet är bara hitte på, de uppgraderar sosseriet till 2.0.
Nä låt politiker ha ett riktigt arbete innan de får något som helst politiker uppdrag.