2022-11-02, 16:41
  #169
Medlem
Grontarskonts avatar
SD är en säherhetsrisk, bara är så, fakta!
Citera
2022-11-02, 16:46
  #170
Medlem
Har någon Sverigedemokrat någonsin visat " Dåligt vandel"? Gjort något kriminellt..... Sen Klimatfrågan , antigen existerar den inte ( Alla forskare är köpta av Mm SMM) eller så är Sverige för litet för att påverka....om alla länder resonerar så.....
Citera
2022-11-02, 16:47
  #171
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ProGBG
Fast detta har ju inget med hans roll i att SD att göra. Viken idiotisk nyhet bara för att smutskasta SD. SD satt ju inte ens i riksdagen.

Jag sade aldrig att det hade med hans partitillhörighet att göra. Sluta gråt. Det handlar om att han precis har blivit kommunalråd för en av landets största kommuner. Förtroendekapitalet är förbrukat.
Citera
2022-11-02, 16:54
  #172
Medlem
Är han NATO-spion? fram med bevisen i så fall, en djupa staten i SD kan inte tolereras
Citera
2022-11-02, 16:57
  #173
Medlem
Om man skall klaga på slikt och föra fram det i ljuset bör man först ha sitt på det torra. Vad med Mygleborg? Har väl aldrig styrts utav SD, vad jag vet... Där har sossar et al, myglat i mången, mången år - tycker ni detta är för djävligt, se då på denna myglande farsstad! Där är och har mutor och mygel varit legio, under mången mandatperioder.

Å vad med den heilande sosseministern, Ida Karkiainen - tyckte ni hycklande idioter likadant då? Att hon skulle steglas, mördas och/eller i alla fall tas ofrån alla rättigheter och avgå för en "synd" som skedde för ytterst länge sedan?

"Huru kommer det till, att du ser grandet i din broders öga, men icke bliver varse bjälken i ditt eget öga?"
Citera
2022-11-02, 17:02
  #174
Medlem
Frontlinjens avatar
Väldigt märkligt ärende. När Hkp14 anskaffades var enligt den officiella versionen rekommendationen från FMV att Sikorsky S-92 skulle väljas för Sveriges del. Men regeringen Persson - det är alltid regeringen som fattar beslutet när det gäller stora upphandlingar - valde NH90 istället. Det var ju ett samarbetsprojekt och sådant värderades högre.

Intressant att NH-Industries kände sig nödgade att bedriva underrättelseinhämtning. Den kan noteras ett ett flertal länder valt att avbryta användningen av NH90 på grund av höga kostnader. Att de kört fulspel vid anskaffningar fattades bara. Jarnvall borde förövrigt få jättesparken.

Läs mer här
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/NHIndustries_NH90
Citera
2022-11-02, 17:04
  #175
Avstängd
Ännu en raketforskare från SD som gjort bort sig, grattis Sverige och alla hönshjärnor som röstat på dem.
Citera
2022-11-02, 17:04
  #176
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ohyfsad
Jag sade aldrig att det hade med hans partitillhörighet att göra. Sluta gråt. Det handlar om att han precis har blivit kommunalråd för en av landets största kommuner. Förtroendekapitalet är förbrukat.


Om det inte har med hans parti tillhörighet så varför skylta med det.
Dessutom så är han inte en straffad för det eller något annat så det här handlar bara om smutskastning.
Citera
2022-11-02, 17:18
  #177
Medlem
belfs avatar
Som jag förstod det var det sabotage av upphandling.
Hur påverkar det rikets säkerhet?
Citera
2022-11-02, 17:38
  #178
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Samma hkp som nu avvecklas för övrigt.
När denna helikopter valdes så tog det väldigt lång tid att få den i drift. Som alla helikoptrar där det är många länder inblandade och som ställer udda krav, vilket jag tror att bl.a. Sverige gjorde så blev utvecklingsprocessen och färdigställandet vääldigt lång. Varför försvarsledningen ville ha den när FMV INTE ville ha den är något SOM BORDE ha utretts.
Citera
2022-11-02, 17:39
  #179
Medlem
.WhyAreYouGeh.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HermanSerman
Ännu en raketforskare från SD som gjort bort sig, grattis Sverige och alla hönshjärnor som röstat på dem.

Hur påverkar det här gamla fallet nutidens sakpolitik menar du? Folk röstade SD för att man vill se mindre invandring, mindre skjutningar, mindre våldtäkter, mindre rån av unga. Men du menar att nu är allt detta obetydligt pga vad någon politiker gjorde för 20 år sedan?
Citera
2022-11-02, 17:43
  #180
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ProGBG
Om det inte har med hans parti tillhörighet så varför skylta med det.
Dessutom så är han inte en straffad för det eller något annat så det här handlar bara om smutskastning.

Det är kutym att skriva vilket parti en politiker tillhör, speciellt om det är ett kommunalråd. Om du tycker det är jobbigt att han företräder SD så är det ditt problem.

Att han inte är straffad beror på att försvarsmakten begravde det. Bekräftas av både av åklagaren och dåvarande ÖB. Regeringen/försvarsmakten ville inte riskera upphandlingen ytterligare och betala vite.

Men oavsett om han är dömd eller inte så måste väl till och med du hålla med om att det är ett sjukt olämpligt beteende? Om inte skulle du behöva se över sin moraliska kompass.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in