Citat:
Ursprungligen postat av
Bemp
Vet inte om jag läste slarvigt men hela den här skildringen är alltså baserad på uppgifter från denne Zacke och hans flickvän?
Det finns foton o gissningsvis övervakningskameror o massor av normala människor som kan vittna.
Men innan man kan övernatta måste man få chansen att göra detta - Arlanda är privat plats o
om Arlanda skulle tillåta Zacke att övernatta måste ankdammspolisen tillåta detta. Men vad han tänkte går inte att bevisa för man kan inte se in i folks hjärnor - alltså vet inte heller poliserna vad Zacke tänkte.
Om vi istället låter allt vara baserat på polisernas uppgifter - skall dessa då tillåtas vara oemotsagda.
Zacke är utsatt för ofredande, misshandel, olaga frihetsberövande o kanske även människorov eftersom det finns indirekta skjutvapenhot.
Men Zackes dam tänkte så klart lika mycket övernatta på Arlanda som Zacke så då skulle rätteligen även hon hamna i polislbilsarrest o dumpas någonstans