2022-10-13, 23:05
  #121
Medlem
provinsen-taiwans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av priamos2014
Nu är jag absolut ingen nato förespråkare, men att inte vara med har funkat sådär för ukraina.

Men hade de inte funderat i de banorna hade allt varit okej. Eller rättare sagt: om den store satan USA och dess lakej i Bryssel inte hade försökt expandera sin förlegade militärpakt från kalla kriget österut hade Moskva inte haft anledning att vara orolig, Så enkelt är det.
Citera
2022-10-13, 23:15
  #122
Medlem
MittMalmoes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ealdorman3
Alla små länder kommer snarast behöva bli väldigt tydliga med vems kärnvapenparaply man vill tillhöra. Är man otydlig om det är man lika oskyddad som en ogift kvinna i Iran.


Varför då?
Citera
2022-10-13, 23:20
  #123
Medlem
provinsen-taiwans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DroidBishop
Hiroshima och Nagasaki är fina städer idag. Så kärnvapenkrig innebär inte nödvändigtvis världens undergång. Även om det fullständigt skulle förändra allt i grunden

ALLA simuleringar visar att det inte finns något begränsat kärnvapenkrig (mellan TVÅ kärnvapenmakter). ALLA simuleringar visar att ungefär FEM miljarder människor (av SJU) dör i ett fullskaligt kärnvapenkrig. Det är inte VÄRLDENS undergång, men det är CIVILISATIONENS undergång, och det kommer att ta TUSEN år att boota om systemet.

Ni fucking ärthjärnor fattar helt enkelt inte vad som står på spel.
Citera
2022-10-13, 23:25
  #124
Medlem
WestleyRichardss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av provinsen-taiwan
ALLA simuleringar visar att det inte finns något begränsat kärnvapenkrig (mellan TVÅ kärnvapenmakter). ALLA simuleringar visar att ungefär FEM miljarder människor (av SJU) dör i ett fullskaligt kärnvapenkrig. Det är inte VÄRLDENS undergång, men det är CIVILISATIONENS undergång, och det kommer att ta TUSEN år att boota om systemet.

Ni fucking ärthjärnor fattar helt enkelt inte vad som står på spel.

Du får väl prata allvar med din kompis Putin.
Citera
2022-10-13, 23:35
  #125
Medlem
Det är Putins krig.

Anledningen han gör som han gör - vilket de allra flesta ryssar är oense med - är för att upprätthålla idén om att återställa det stor-ryssland han är så präglad av att försvara, fixa till och återupprätta. Det här är i princip varenda sakkunnig expert och analytiker överens om. Även Putins egna tal och skrivelser och artiklar bekräftar detta.

Att åter införliva Ukraina i moderlandet Ryssland var ett första steg. Nästa steg skulle blivit Georgien, eller Baltstaterna. Att Baltstaterna är NATO-medlemmar stoppar honom inte det minsta. Det är bara hota med kärnvapenvederläggning, så backar NATO. Dom backar därför utkomsten av att gå emot kärnvapenhotet leder till global katastrof. Kina och Nordkorea kan lägga sig i den vapenkampen med.

Kärnvapenbalansen är baserad på teorin om "Mutual assured destruction", dvs inget kärnvapenbärande land kan ge sig på ett annat kärnvapenbärande land, för då kommer båda nationerna praktiskt taget upphöra existera själva.
Men det upplägget funkar inte längre, om en av parterna säger "Jag kan komma att kärnbomba, och I don't give a fuck om ni bombar tillbaka eller inte!".
Om en av parterna är självdestruktivt likgiltigt inställd till huruvida man själv går åt, men den andra parten inte är likgiltig till detta för egen del, då är hela maktbalansen satt ur spel, och 'galningen' har övertaget. Det är ofta den som går betydligt längre än alla andra, och skiter i konsekvenserna för sin egen del, som går vinnande ur fajter. NATO kan inte sätta något emot detta.

Sverige, är på inga sätt överhuvudtaget en del av Putins planer. Han kommer inte ge sig på något Skandinaviskt land, för det ingår inte i vad han är ute efter.

Han kommer inte ge sig på något skandinaviskt land, såvida vi inte ger honom skäl till det, t.ex. att känna att han behöver "skydda ryssland från NATOs utbredning". Då skulle det kunna bli farligt. Men inte annars. Så att gå med i NATO, ökar riskerna och möjligheterna för svårigheter för Sverige.
Jag skulle önska vi gick ur NATO så snart vi kan, när Putin är borta och någon förhoppningsvis mer kylig och förståndig ryss sitter på tronen.
__________________
Senast redigerad av Robbinist 2022-10-13 kl. 23:43.
Citera
2022-10-13, 23:38
  #126
Bannlyst
Är ändå lite stolt att vara före på bollen än ''Sverige smartaste man'' om att det är en totalt idiotisk idé att gå med i NATO.
Citera
2022-10-13, 23:42
  #127
Medlem
Stones avatar
Ni fattar alla att vi går mot ett fett jävla krig nu. Hoppas ni tycker Donbass var värt det.
Citera
2022-10-13, 23:42
  #128
Medlem
provinsen-taiwans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FettSvinet69
Är ändå lite stolt att vara före på bollen än ''Sverige smartaste man'' om att det är en totalt idiotisk idé att gå med i NATO.

Du var inte före mig om att inse det!
Citera
2022-10-13, 23:44
  #129
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av provinsen-taiwan
Du var inte före mig om att inse det!

Fasen då... jaja får nöja mig att var bland den absoluta eliten av kritiskt tänkande individer i Sverige iaf. Samma fårskock som hade BLM, vaccin, bögflaggor går med ukrainaflaggor. Nästa steg är väl Taiwanese flaggor när chinesos invaderar Taiwan
Citera
2022-10-13, 23:49
  #130
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reverend.Camden
Fast nu verkar alla partier älska NATO...

Ja vänstern har skärpt till sig
Bara du kvar nu.
Citera
2022-10-13, 23:52
  #131
Medlem
GoranPongs avatar
Max Tegmark har ju helt rätt. Att gå med i NATO kan vara ett av Sveriges absolut största misstag och gör att Ryssland nu ser oss som en fiende.
Citera
2022-10-13, 23:54
  #132
Medlem
De flesta med fler än två hjärnceller är mot NATO.
Vi överlevde dessutom ett halvsekel med kallt krig och kärnvapenhot mot just Sverige utan att gå med i NATO.
Men nu vill alla bögar gå in i en militärallians med Turkiet.

Nu har vi landsförrädare i en avgående regering som vill gå med, och landsförrädare i förmodad kommande regering som alla är extremt kåta på att gå med.
Och det är ju inte dessa förrädares barn, i den mån de ens har några, som kommer att drabbas med inkallning eller när bomberna faller.

Det jag tycker att det varit för lite fokus på är att bög-dalmasen likt sossarna i stort var mot NATO, men efter ett möte med utländsk makt i ett oavlyssningsbart rum kom bögen ut och hade svängt helt.
Och vi ska bara vara tillfreds med att aldrig få veta vad som sas i mötet.
Vad sålde bögen ut av vårt land till utländsk makt?
Vad ställde de för krav?
Varför består vår journalistkår bara av veka feminina bögar och kommunister som aldrig kan göra ett journalistiskt jobb mot makthavare.

Ett godståg till Finspång med hela rubbet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in