Citat:
Ursprungligen postat av Bonzo
Helt otroligt konstig frågeställning. Vi har även paradiset i kristendomen, dit kommer alla (förutom syndarna, olika i olika kristna grenar) även kallat himlen. Att förlora någon till himlen/paradiset är en förlust för jordelivet och en saknad av en älskad, trösten att denne lever vidare i himlen räcker ju knappast när någon rycks ifrån dig för alltid.
Noteras ska att jag inte tror på varken det ena eller det andra, men att inte förmå sig själv att sätta sig in i människors religion och känslor känns ignorant.
Man får ju verkligen en skev bild av islam när man ser sådana videor och även läser diskutioner på forum.
Som att muslimer vet när man ska dö, förlita till sin gud, offra sitt blod och sin själ.
Stora i orden men liten på jorden? Eller gällde det i stället nidbilderna? Har man chansen flyr man till kuffarland i stället för att stödja hizbollah, för att sedan demonstrera för hizbollah väl hemma i kuffarland.
Jag tror inte alla mödrar man sett på tv som förlorat sina barn håller med islamisten när det kommer till kritan om att deras barn hamnar i paradiset. Eller så är det otrolig stor hyckleri och dubbelmoral för media.