Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Israelerna verkar se sig själva som en konstant förtryckt, utsatt och förorättad minoritet. Detta ger dem rätt att vidta vilka åtgärder som helst, och de får aldrig kritiseras. Det är en attityd som lyser igenom även när massmedia intervjuar "mannen på gatan " i Israel. Det är "vi mot dom" hela tiden. (David mot Goliat...?). Det är alltid synd om judar, och alla andra är onda.
...och sions vises protokoll bevisar en gång för alla Judarnas konspiration att ta över världen? Bonniers och USA eller? Palestinierna får sina hus rivna för att personer från deras områden offrat sina liv i hänsynslösa terrorangrepp på Israeler.
Ska inte förmögna Isreler ha rätt att shoppa utan att uppleva skräck för att en fattig palestinier i desperation skall spränga sig själv och dem i en meningslös kamp att återvinna land som är för alltid konfiskerat av Israel?
Det tycker jag som anhängare av kapitalism och marknadsekonomi, om palestinierna shoppade lite mer skulle de förstå Israelerna bättre och kanske finna en gemensam minsta nämnare som de kunde mötas i. En fin bild vore där den Israeliska damen frågar en palestinsk dito om hur hon passar i minkboan hon provat runt halsen, det vore ett steg närmare en förening mellan folken.